Zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt przebiega pod postacią pierścienia tkanki łącznej, który jest zlokalizowany w dalszym odcinku cewki moczowej żeńskiej.
Przyczyną zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt jest prawdopodobnie wysoki poziom estrogenów w czasie ciąży u matki, który działając na płód powoduje pojawienie się tej wady rozwojowej.
Objawy zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt
Zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt przebiega przede wszystkim z zakażeniami dróg odprowadzających mocz, które mają charakter nawrotowy.
U dzieci stwierdza się stany podgorączkowe i gorączkę, ponadto nieprawidłowe są wyniki badania moczu pod kątem czynników infekcyjnych.
Poza tym obserwuje się częste oddawanie moczu i parcia naglące na pęcherz oraz moczenie nocne. Nieraz stwierdza się mikcję przebiegającą z wąskim strumieniem moczu, pod wyższym ciśnieniem hydrostatycznym, czy jego wykapywanie kroplami.
Rozpoznanie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt
W celu zdiagnozowania zwężenia ujścia zewnętrznego cewki konieczne jest wykonanie kalibracji cewki moczowej przy użyciu specjalnych zgłębników.
Badanie to ocenia jej średnicę, która u dziewczynek z tą wadą rozwojową jest zmniejszona. W uretrocystografii mikcyjnej (obrazowanie cewki moczowej i pęcherza) obserwuje się tzw. obraz odwróconego płomienia świecy.
Niektórzy uważają, że badanie to nie jest miarodajne w rozpoznawaniu zwężenia ujścia zewnętrznego cewki u dziewcząt, konieczne jest jednak jego wykonanie w celu wykluczenia lub potwierdzenia odpływu wstecznego, który często jest schorzeniem współistniejącym z tą wadą. Z innych badań można wykonać ocenę przepływu cewkowego (uroflowmetria) i badanie urodynamiczne.
Leczenie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt
Zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej u dziewcząt leczy się przez jego rozszerzenie. W tym celu wykorzystuje się rozszerzadła o zwiększającej się średnicy, które są wprowadzane kolejno, aż do uzyskania zadawalającej średnicy cewki moczowej.
Jeśli dojdzie do krwawienia lub pęknięcia pewnych struktur, konieczne jest przerwanie zabiegu, ponieważ może dojść do wtórnego zwężenia wywołanego procesami bliznowacenia.
Interwencję powtarza się w późniejszym terminie. Rozszerzenie wykonuje się podczas tego samego znieczulenia, które przeprowadzono w celach diagnostyki zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej.
Jeśli dojdzie do nawrotów nieprawidłowości, konieczne jest wdrożenie bardziej traumatycznej metody, która polega na rozcięciu zwężenia nożem uretrotomu. Zastosowane leczenie jest najczęściej skuteczne.
Mariusz Kłos