Znamię naskórkowe brodawkowate

Znamię naskórkowe brodawkowate to zmiany o twardej spoistości, często o linijnym układzie i jednostronnym występowaniu. Nieprawidłowości pojawiają się już w okresie dzieciństwa i mają tendencje do utrzymywania się przez całe życie.

Objawy znamienia naskórkowego brodawkowatego

Znamię naskórkowe brodawkowate może być zlokalizowane w różnych miejscach, niekiedy wykwity są bardzo rozległe, jedynie wyjątkowo mogą pojawić się po obu stronach. Czasem występuje świąd i objawy zapalne, nieraz nieprawidłowości przypominają występujące w łuszczycy.

Znamię naskórkowe brodawkowate ma kolor skóry lub jest nieco brunatne. Niekiedy charakteryzuje się podobieństwem histologicznym do choroby Dariera.

Rozpoznanie znamienia naskórkowego brodawkowatego

Znamię naskórkowe brodawkowate nie jest trudne do rozpoznania, w przebiegu schorzenia stwierdza się typowe cechy kliniczne, przede wszystkim układ zmian, czy trwałość znamienia (utrzymuje się ono przez całe życie).

Różnicowanie znamienia naskórkowego brodawkowatego

Różnicowanie znamienia naskórkowego brodawkowatego jest konieczne do przeprowadzenia w postaciach przebiegających z objawami zapalnymi. W tych przypadkach należy wykluczyć neurodermit brodawkujący, który cechuje się znacznie nasilonym świądem i rozwija się w późniejszym okresie życia, odpowiada ponadto na leczenie przeciwzapalne.

Poza tym łuszczyca wymaga różnicowania ze znamieniem naskórkowym brodawkowatym - w jej przebiegu zmiany są zlokalizowane w innych miejscach i towarzyszą im typowe wykwity łuszczycowe. Dodatkowo brodawkujący liszaj płaski może przypominać znamię. W razie wątpliwości rozstrzygające jest badanie histologiczne pobranych wycinków skórnych.

Leczenie znamienia naskórkowego brodawkowatego

Znamię naskórkowe brodawkowate nie wymaga postępowania terapeutycznego, chyba że jest szpecące, wówczas można przeprowadzić zabieg chirurgicznego usunięcie nieprawidłowości. Z innych metod stosuje się krioterapię lub laseroterapię, które również są skutecznym postępowaniem.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Wątki Znamię naskórkowe brodawkowate
znamiona świąd objawy zapalne naskórek kolor brunatny