Złamania w obrębie nasady dalszej kości promieniowej

Złamanie w miejscu typowym - wyprostne, nazywane złamaniem typu Collesa występuje najczęściej. Cechą charakterystyczną jest przemieszczenie i wygięcie ku górze odłamu kości promieniowej powstałego wskutek urazu. Takie złamania występują w wieku średnim i starszym, powstają w mechanizmie upadku na wyciągniętą kończynę przy zgięciu grzbietowym nadgarstka (podczas upadku kończyny górne odruchowo ustawiają powierzchnię dłoni w kierunku zbliżającego się podłoża).

Objawy złamania w obrębie nasady dalszej kości promieniowej

Uszkodzenie objawia się bólem i obrzękiem w okolicy nadgarstka, zniekształceniem ogólnych zarysów i krwiakiem. Również ograniczeniu ulegają ruchy w stawach ręki. Leczenie obejmuje nastawienie i unieruchomienie przedramienia w łusce gipsowej na okres około miesiąca. Złamanie nastawia się w znieczuleniu miejscowym podanym do szpary złamania.

W przypadku wystąpienia trudności w takim postępowaniu lub obecności objawów świadczących o współistnieniu ciasnoty nadgarstka (np. mrowienia palców, bólu, znacznego obrzęku lub niedokrwienia) postępowaniem z wyboru jest zabieg operacyjny polegający na nastawieniu odłamów i stabilizacji okolicy oraz ewakuowaniu nadmiaru tkanek z cieśni nadgarstka i zwolnieniu ucisku na przebiegające w tym miejscu ważne struktury anatomiczne (głównie nerwy i naczynia tętnicze).

Złamanie zgięciowe

dalszej nasady kości promieniowej, nazywane złamaniem typu Smitha, jest rzadszym uszkodzeniem. Leczy się podobnie - najpierw zachowawczo (unieruchomienie przedramienia w lekkim odwróceniu w łusce gipsowej przez okres około miesiąca), a gdy nie daje to pożądanych rezultatów lub kiedy złamaniu towarzyszą rozległe uszkodzenia należy podjąć leczenie operacyjne.

Złamanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej

występuje rzadko i leczy się je zachowawczo przez nastawienie i unieruchomienie w opatrunku gipsowym przez okres około 3 tygodni.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Chirurgia Podręcznik dla studentów", pod red. Jana Fibaka, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Ginekologia Podręcznik dla lekarzy i studentów" pod red. Zbigniewa Słomko, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja", pod red. Witolda Marciniaka i Andrzeja Szulca, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Złamania w obrębie nasady dalszej kości promieniowej

Mania | 2012-11-16 19:53

Tak, nadgarstek jest ruchomy. Złamałam go 4 miesiące temu. Teraz po 8 tygodniach rehabilitacji zaczyna wracać do sprawności, jednak ręka sztywnieje i boli nadal.

Gniewny1973 | 2012-11-22 15:29

Witam własnie miałem złamanie nasady dalszej kosci promieniowej + złamanie wyrostka rylcowatego kosci łokciowej po nastawieniu mi na izbie przyjec złamania po zrobieniu zdjecia RTG stwierdzono ze musze przejsc operacyjnie nastawienie i umieszczenie mi płytki domodelowanej (SYNTHES) Teraz pytanie po 5 tygodniach sciagna mi szyne gipsowa i jak to dalej bedzie wygladało ?? rechabilitacja ?? jaki okres czasu bede miał niezdolnosc do pracy bo jedni rokuja na 3 miesiace a drudzy na 6 ...

Mania | 2013-02-04 17:32

Po złamaniu końca dalszego kości promieniowej z przemieszczeniem i wyrostka rylcowatego i leczeniu operacyjnym miałam 4 miesiące zwolnienia.

Asia | 2013-06-11 16:22

W piatek zlamalam dlasza nasade kosci promieniowej zamiast gipsu dostalam stabilizator,czy to prawidlowo

Wszystkie komentarze artykułu Złamania w obrębie nasady dalszej kości promieniowej