Obojczyk spełnia ważną rolę w funkcjonowaniu obręczy kończyny górnej, stanowi podporę utrzymującą staw ramienno-łopatkowy, sztywnie mocuje mięśnie i więzadła i pełni funkcje ochronne dla struktur ramiennych i szyjno-piersiowych. Poza tym dzięki stawom tej okolicy możliwa jest pełna ruchomość kończyny górnej.
Złamania obojczyka mogą być spowodowane zarówno wskutek urazu bezpośredniego, jak i pośredniego. Upadek na kończynę górną przenosi działającą siłę przez kość ramienną i łopatkę na struktury obojczyka, wskutek czego dochodzi do powstania złamań. Znaczna część uszkodzeń przebiega z przemieszczeniem odłamów ze względu na trwałe napięcie tej okolicy spowodowane siłą przyczepiających się tu mięśni.
Większość złamań dotyczy trzonu obojczyka. Istnieje ryzyko uszkodzenia w czasie urazu ważnych struktur nerwowych i naczyń tętniczych tej okolicy, co dodatkowo może prowadzić do rozwoju powikłań w następstwie złamania. Rozpoznanie uszkodzeń nie jest trudne ze względu na powierzchowne położenie obojczyka. W okolicy pojawia się obrzęk, dochodzi do wynaczynienia krwi i powstaje podbiegnięcie krwawe (siniak).
Występują ograniczenia ruchomości w obrębie obręczy kończyny górnej, dodatkowo nawet najmniejszy ruch wywołuje dolegliwości bólowe. Badanie kliniczne powinno dodatkowo uwzględnić sprawdzenie unaczynienia i unerwienia obszarów kończyny po stronie uszkodzenia obojczyka. Należy również osłuchać klatkę piersiową.
W przypadku złamania barkowego końca obojczyka wykonanie zdjęcia radiologicznego pozwala na zróżnicowanie, czy mamy do czynienia ze zwichnięciem w stawie obojczykowo-barkowym, czy ze złamaniem barkowego końca obojczyka.
Leczenie polega na ustabilizowaniu odłamów przy użyciu specjalnego drutu wprowadzanego przezskórnie poprzez obojczyk. Następnie kończynę unieruchamia się w opatrunku gipsowym na okres około miesiąca. Po wykonaniu kontrolnego zdjęcia i stwierdzeniu wyleczenia można usunąć drut. W przypadku braku zrostów mimo zastosowania długotrwałej terapii należy rozważyć możliwość usunięcia barkowego końca obojczyka.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info