Przyczyną złamania miednicy może być nagły i silny skurcz mięśni (tak powstają tzw. złamania z oderwania), urazu typu zgniecenia oraz pośredniego, np. podczas skoku z wysokości. Złamania objawiają się samoistnym bólem w obrębie uszkodzonej okolicy.
Dolegliwości nasilają się podczas próby poruszania się. Kiedy odłamy złamania przemieszczają się, pojawia się objaw skróconej kończyny dolnej po stronie przemieszczenia i zniekształcenie ogólnych obrysów miednicy. Poza tym pacjenci mają trudności z poruszaniem się, o różnym stopniu nasilenia. Ciężkim postaciom złamań towarzyszy uszkodzenie naczyń i utrata krwi, która przemieszcza się do przestrzeni zaotrzewnowej dając objawy wstrząsu.
Wyróżnia się następujące rodzaje złamań w obrębie miednicy: złożone złamania pierścienia miednicy, złamania panewki stawu biodrowego, złamania z oderwaniem części kostnych (awulsyjne), złamania talerza kości biodrowej oraz izolowane złamania pierścienia zasłonowego.
Złożone złamania pierścienia miednicy powstają wskutek urazu, którego siła działa bezpośrednio lub pośrednio przez siłę przenoszoną kończynami dolnymi na miednicę. Szczególnym rodzajem tego typu uszkodzenia miednicy jest złamanie Malgaigne’a, gdzie dochodzi do rozerwania pierścienia miednicy w dwóch miejscach.
Oderwana połowa miednicy przemieszcza się w górę pociągając za sobą kończynę, co powoduje jej skrócenie po stronie złamania. Ogólnie większość złożonych obrażeń miednicy należy do stanów groźnych, ponieważ dochodzi do obfitej utraty krwi, rozległego uszkodzenia tkanek miękkich, powstanie krwiaka zaotrzewnowego. Również zmiażdżeniu i niedokrwieniu ulegają mięśnie.
Ponadto może dojść do rozwoju innych groźnych powikłań - uszkodzenia moczowodów, pęcherza moczowego, dużych naczyń krwionośnych i narządu rodnego, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego. Leczenie takich złamań polega w pierwszej kolejności na wyprowadzeniu ze wstrząsu. Należy opanować krwotok, co nierzadko jest trudnym procederem ze względu na rozległość uszkodzeń naczyniowych i podkrwawiania z różnych miejsc.
Wskazaniem do operacji jest groźne powikłanie, np. pęknięcie pęcherza moczowego. Dopiero po opanowaniu wstrząsu podejmuje się dalsze postępowanie diagnostyczne w postaci poszukiwania obrażeń wewnatrznarządowych układu moczowego i dużych naczyń tętniczych. Przed przystąpieniem do nastawienia złamań miednicy należy opróżnić pęcherz moczowy przez założony na stałe cewnik dopęcherzowy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info