Ziarniniak obrączkowaty jest schorzeniem dermatologicznym przebiegającym ze zmianami skórnymi pod postacią twardych wykwitów o gładkiej powierzchni, które często układają się obrączkowato i nie wykazują skłonności do rozpadu. Cofające się nieprawidłowości nie pozostawiają blizn. Przyczyny rozwoju choroby nie zostały wyjaśnione.
Ziarniniak obrączkowaty częściej obserwowane jest u kobiet, nierzadko dotyczy również dzieci. Niektóre przypadki kliniczne rozwijają się w następstwie reakcji na przyjmowane środki farmakologiczne, ponadto mogą współistnieć z cukrzycą, jednak nie wyjaśniono związku między tymi schorzeniami.
U części pacjentów wykazuje się obecność kompleksów immunologicznych oraz przeciwciał skierowanych przeciwko jądrom komórkowym i komórkom tarczycy, na ogół w niskich stężeniach. Nie poznano jednak mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój schorzenia, stąd jedynie przypuszcza się współistnienie nieprawidłowości odpornościowych w procesach chorobowych.
Ziarniniak obrączkowaty przebiega z guzkami dotyczącymi przede wszystkim skóry, ale w niektórych przypadkach mogą również pojawiać się w obrębie tkanki podskórnej. Ogniska zbudowane są ze zmian skupionych, które łączą się ze sobą tworząc charakterystyczne koliste kształty. Najczęstszą lokalizacją nieprawidłowości skórnych są grzbiety rąk i stóp, ale zmiany rozwijać się mogą również w innych umiejscowieniach.
W postaci mnogiej ziarniniak obrączkowaty zajmuje rozległe obszary kończyn, tułowia i twarzy. W nielicznych przypadkach dochodzi do rozpadu wykwitów z powstaniem drobnych owrzodzeń. Rzadkie postaci schorzenia (atypowe) to: odmiana podskórna (dotyczy przede wszystkim dzieci i rozwija się w obrębie stawów) i odmiana rumieniowa (przebiega z rozsianymi i płaskimi wykwitami grudkowo-rumieniowatymi).
Przebieg ziarniniaka obrączkowatego jest najczęściej przewlekły. Schorzenie nie objawia się symptomami ogólnoustrojowymi, nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w obrębie innych układów i narządów. Wykwity skórne nieraz mają skłonności do samoistnego ustępowania.
Mariusz Kłos
Iwet | 2013-05-03 23:14
Witam! Jako dziecko posiadałam podskórne guzki na zewnętrznej stronie stopy, usytuowane w okolicach palców i kostek oraz na zgięciu stawu. chorobę, po wielu konsultacjach u lokalnych lekarzy, zdiagnozowano u mnie dopiero w centrum zdrowia dziecka w warszawie. Po wymrażaniu azotem miałam spokój przez jakieś 20 lat-teraz od jakiś dwóch lat tworzy mi się guzek na zgięciu stawu stopy-rodzice twierdzą, że to jest to samo. pora chyba znów na wizytę u lekarza i ponowne wymrażanie. proszę się nie przerażać chorobą-nie jest to uciążliwe.
Joanna Piatek | 2014-04-09 07:20
U mnie stwierdzono diagnostycznie ziarniniaka obraczkowego ale moje dolegliwosci miejscowia sie na twarzy i szyi . Dlatego mam watpliwosci czy diagnoza czy prawidlowa .
Anna | 2014-07-20 19:53
Mam ziarniaka od trzech lat na rekach i lokciach nie pomaga nawet mrozenie to swinstwo caly czas sie poszerza
Kate | 2014-10-07 22:52
Ja mam ziarniaka od dziecka, na całym ciele, stopy, łydki (tył), uda (wewnatrz i zewnatrz), wewnetrzna strona ramion, nadgarstki. Jako dziecko przeszłąm cała serię zamrożeń azotem, niestety nic to nie pomogło.
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info