Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, inaczej choroba Bechterewa, jest przewlekłym i z reguły postępującym procesem zapalnym, który dotyczy stawów krzyżowo-biodrowych, drobnych stawów kręgosłupa, jego pierścieni włóknistych i więzadeł, prowadząc do ich stopniowego usztywnienia i unieruchomienia. Szacuje się, że schorzenie może dotyczyć około 1 procenta populacji.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa częściej rozwija się u mężczyzn, rozpoczyna się wraz z końcowym okresem dojrzewania lub u młodych dorosłych, niezwykle rzadko choroba rozwija się w starszym wieku. Przyczyny występowania zmian nie zostały do końca poznane.
Przypuszcza się, że pewne uwarunkowania genetyczne mogą odgrywać ważną rolę w inicjowaniu procesu chorobowego (przede wszystkim podejrzewa się antygen HLA B27 w zapoczątkowywaniu zmian). Bierze się pod uwagę również współistnienie zakażenia, które może brać udział w rozregulowaniu odpowiedzi układu odpornościowego.
Początek zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa nie jest charakterystyczny i nie wskazuje na rozwój zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Objawy mogą być dyskretne i narastać stopniowo. Ze strony narządu ruchu pojawia się bolesność okolicy stawów krzyżowo-biodrowych. Dolegliwości promieniują w stronę pachwin, pośladków i stawów kolanowych.
Cechami charakterystycznymi bólu przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa jest trudność w ustaleniu źródła i umiejscowienia, jednostronność, na początku przerywany charakter, wraz z progresją zmian ból występuje cały czas. Dochodzi do rozwoju procesu zapalnego w obrębie stawów kolanowych lub skokowych. Z ogólnych objawów pojawiają się stany podgorączkowe, uczucie zmęczenia, utrata apetytu i chudnięcie.
Ból i ograniczenie ruchomości nasilają się wraz z postępem zmian i zajęciem coraz wyższych części kręgosłupa. Dolegliwości ulegają nasileniu w nocy, a rano nieraz dołącza sztywność. Po wykonaniu ćwiczeń fizycznych stan pacjenta ulega poprawie. Jeżeli proces chorobowy dotyczy wyższych partii kręgosłupa, zwłaszcza kiedy obejmuje jego odcinek piersiowy, pojawić się mogą trudności w oddychaniu związane z nasiloną bolesnością podczas wdechu. Ból taki promieniuje do przodu wzdłuż żeber, co odróżnia schorzenie od zapalenia opłucnej.
W części szyjnej kręgosłupa zmiany chorobowe prowadzą do utraty ruchomości tej okolicy, aż do całkowitego usztywnienia. Poza tym istnieją rzadsze lokalizacje procesu zapalnego, objawiające się bolesnością zajętych obszarów. W badaniu pacjenta obserwuje się osłabienie lub zniesienie fizjologicznej lordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz bolesność uciskową stawów krzyżowo-biodrowych.
Z innych narządów, poza układem ruchu, objawy pojawiają się w obrębie gałki ocznej (np. zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej), układu krążenia, oddechowego, moczowo-płciowego, nerwowego i pokarmowego. Istnieje duża różnorodność objawów chorobowych, co powoduje nieraz utrudnienie codziennej zwykłej aktywności życiowej i wykonywania prostych czynności.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info