Zespół Sudecka (inaczej choroba Sudecka, algodystrofia lub odruchowa dystrofia współczulna) jest schorzeniem będącym najczęściej następstwem urazu lub uszkodzenia, a dotyczy przeważnie kończyn obejmując swoim zasięgiem większe obszary niż okolica bezpośredniego zadziałania bodźca urazowego.
Objawia się bólem, zaburzeniami ukrwienia, upośledzeniem czynności struktury, której dotyczy choroba. Zespół Sudecka o niewielkim nasileniu występuje u znacznej grupy chorych, którzy przebyli złamanie dalszej nasady kości promieniowej i uszkodzenie kości łokciowej oraz u osób po złamaniach w obrębie piszczeli. Czasem zespół jest związany z przebytym zawałem serca lub neurologicznym niedowładem połowy ciała.
Choroba przeważa u płci żeńskiej, pojawić się może w każdym wieku, najczęściej dotyczy struktur kończymy górnej. Czynnikami zapoczątkowującymi wystąpienie objawów chorobowych mogą być urazy, choroby narządów wewnętrznych, zabiegi chirurgiczne oraz choroby lub urazy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Czasem nie da się ustalić, co zapoczątkowało proces chorobowy. Nie do końca wyjaśniono mechanizm, w którym miałoby dojść do wystąpienia objawów po zadziałaniu czynnika wywołującego.
Zespół Sudecka najczęściej obejmuje rękę i nadgarstek, rzadziej okolice kończyny dolnej (kolana, stopy lub stawy skokowe). Nieprawidłowości najczęściej nie są symetryczne i nie obejmują tych samych okolic różnych kończyn. Rzadko może dochodzić do zajęcia procesem chorobowym okolicy tułowia lub twarzy.
Chorzy zgłaszają dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia o charakterze przewlekłego pieczenia, pojawiającego się poza obszarem bezpośredniego urazu. Ból nie dotyczy tkanki mięśniowej i połączeń stawowych. Wraz z tymi dolegliwościami występuje przeczulica i odczuwanie bólu nawet po zadziałaniu bodźca, który takich dolegliwości nie powoduje u osób zdrowych. Co ciekawe - nadwrażliwość zmniejsza swoje nasilenie po uniesieniu kończyny do góry, a nasila się przy innych ruchach i zmianie temperatury otoczenia.
Poza tym pacjenci zgłaszają osłabienie siły mięśniowej i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Dodatkowo wystąpić mogą drżenia mięśniowe lub przykurcze. Dochodzi do zaniku skóry w okolicach dotkniętych chorobą oraz rozwijają się zmiany troficzne w paznokciach i włosach.
Często skóra kończyny chorej jest zimniejsza lub cieplejsza oraz blada lub zaczerwieniona w porównaniu ze stroną zdrową (wraz z postępem choroby zmiany polegające na nadmiernym uciepleniu skóry przekształcają się wskutek zaburzeń ukrwienia w oziębienie kończyny chorej).
U większości pacjentów obserwuje się obrzęk, który może dodatkowo uciskać na naczynia i nerwy przebiegające w okolicy, co przyczynia się do pojawienia się kolejnych objawów lub nasilenia już istniejących. Wszystkie te dolegliwości mogą przyczynić się do rozwoju utrwalonych zmian w obrębie kończyn, które mogą nie poddawać się leczeniu.
Mariusz Kłos
Bożena | 2013-06-05 08:06
Mogę podpowiedzieć ,że kiedy medycyna konwencjonalona zawodzi to trzeba korzystać z tej niekonwencjonalnej . Obecnie nie ma Pani innego wyjścia jak skorzystać z hirudoterapii czyli leczenia pijawkamii. Jest to najstarsza i najskuteczniejsza metoda leczenia większości chorób . Pijawka jest lekarzem większości chorób nawet tych niznanych lekarzom, Pijawki jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Trzeba przeprowadzić całą kurację. Pijawka leczy nie tylko chorobę ale przyczynę choroby a tym samym cały organizm.
Proszę spróbować a napewno będzie dobrze. Pozdrawiam Bożena
Anita | 2016-12-11 21:12
Od kilku lat choruję na zespół sudecka. Zapraszam na mojego bloga
http://zespol-sudecka.blogspot.com/
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info