Zespół Sjögrena jest układową chorobą tkanki łącznej, w której dochodzi do rozwoju procesu zapalnego z udziałem limfocytów w obrębie gruczołów wydzielania zewnętrznego. Czynność tych narządów jest istotnie zaburzona, proces chorobowy dotyczy również zmian zapalnych zachodzących w obrębie różnych narządów i układów.
Zespół Sjögrena jest schorzeniem o podłożu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego z wytworzeniem przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom. Choroba ma charakter przewlekły, może być procesem pierwotnym lub wtórnym w przebiegu innych schorzeń (około 40 proc. przypadków jest stanem wtórnym). Szacuje się, że nawet 5 procent społeczeństwa może chorować na zespół Sjögrena.
Zdecydowana większość chorych na Zespół Sjögrena to kobiety, najczęstsze zachorowania obserwowane są w wieku około 50 lat. Po reumatoidalnym zapaleniu stawów zespół ten jest najczęstszą chorobą autoimmunologiczną. Przyczyny występowania zmian nie zostały poznane. Przypuszcza się udział czynników genetycznych i środowiskowych (np. zakażenia wirusami cytomegalii, HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C i innymi, a także wpływ promieniowania ultrafioletowego może inicjować proces chorobowy).
Przy zespole Sjögrena ze strony narządu wzroku dochodzi do upośledzenia wydzielania łez, co powoduje dolegliwości opisywane jako uczucie piasku w oczach, pieczenie, drapanie, nadwrażliwość na światło słoneczne. Ze strony jamy ustnej pacjenci skarżą się na jej suchość. U części chorych dochodzi do powiększenia ślinianek przyusznych i podżuchwowych, charakteryzujących się zwiększoną spoistością.
Gruczoły pozostają jednak niebolesne podczas badania pacjenta. Dodatkowo w jamie ustnej często obserwuje się zakażenia grzybicze i znaczną próchnicę zębów. Poza tym występują objawy związane z nieprawidłową czynnością gruczołów zewnątrzwydzielniczych, co manifestuje się częstymi zmianami zapalnymi w obrębie układu oddechowego, narządu słuchu, przewodu pokarmowego i trzustki. Wątroba i śledziona bywają powiększone, a czynność nerek ulega pogorszeniu.
Suchość dotyczy również błon śluzowych narządów płciowych, co objawia się przewlekłymi i nawracającymi stanami zapalnymi tych struktur. Dodatkowymi objawami pojawiającymi się u chorych z zespołem Sjögrena są ogólne zmęczenie, bóle stawów, stany podgorączkowe, powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenie czynności przełyku. Ponadto w przebiegu częściej obserwuje się rozwój chłoniaków, niż w populacji ogólnej, co objawiać się może spadkiem masy ciała, gorączką, zapaleniami płuc i nerek, wysypką i powiększonymi węzłami chłonnymi.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info