Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespołem napięcia przedmiesiączkowego określa się obserwowane w drugiej połowie cyklu objawy psychiczne i somatyczne, które prowadzą do upośledzenia codziennego funkcjonowania i aktywności życiowej pacjentki.

Częstość zespołu napięcia przedmiesiączkowego w ogólnej populacji kobiet szacuje się na 3-5 procent, jednak nieprawidłowości mogą dotyczyć większej liczby pacjentek. Przyczyny występowania objawów najprawdopodobniej są związane z działaniem metabolitów progesteronu na poziomie ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Pierwsze dolegliwości obserwowane są po jajeczkowaniu i ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego (wówczas rozpoczyna się nowy cykl). Z objawów psychicznych wystąpić mogą: drażliwość, nerwowość, nadpobudliwość, zmienność nastroju i jego obniżenie, ponadto stwierdza się spadek libido i upośledzoną koncentrację.

Z objawów somatycznych pojawiają się: bóle i zawroty głowy, omdlenia, bóle brzucha, nudności i wymioty, uczucie ciężkości, zmiany skórne o charakterze trądzikowym, napięcie i tkliwość piersi, nadmierny apetyt i kołatania serca.

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

W terapii zespołu napięcia przedmiesiączkowego zastosowanie znalazły doustne środki antykoncepcyjne, jednak ich stosowanie związane jest z licznymi działaniami niepożądanymi, mogą również nasilić objawy występującej w zespole napięcia przedmiesiączkowego depresji.

Niektórzy w zespole napięcia przedmiesiączkowego zalecają podawanie danazolu, jednak stosowanie tego leku również związane jest z licznymi działaniami niepożądanymi, przede wszystkim z androgennym wpływem na organizm.

Z innych preparatów w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego podawać można: bromokryptynę (zmniejsza napięcie i bolesność piersi), analogi gonadoliberyny, leki odwadniające, benzodiazepiny, preparaty o działaniu blokującym tworzenie prostaglandyn, leki blokujące receptory beta-adrenergiczne oraz inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa