Zespół Guillaina-Barrego (ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna) należy do chorób z grupy zapaleń wielonerwowych, powodujących uszkodzenie nerwu obwodowego. Jest to choroba nabyta o niejasnej przyczynie. U jej podłoża leży niewłaściwa odpowiedź układu odpornościowego człowieka na czynnik etiologiczny, którym może być wirus (np. Ebsteina-Barr, cytomegalii, ospy wietrznej i półpaśca) lub bakteria.
W wyniku reakcji immunologicznej dochodzi do niszczenia osłonki mielinowej nerwów obwodowych własnego organizmu. Czasem zespół Guillaina-Barrego może występować po podaniu szczepienia, po zabiegach chirurgicznych, w przebiegu nowotworów (np. chłoniaków ziarniczych i nieziarniczych) oraz chorób spowodowanych nieprawidłową reakcją immunologiczną (np. toczeń rumieniowaty układowy).
Typowy przebieg kliniczny zespołu Guillaina-Barrego z obecnością charakterystycznych objawów (takich jak postępujący niedowład minimum 2 kończyn, narastanie objawów od kilku dni do kilku tygodni), nieprawidłowości w badaniu klinicznym (osłabienie lub zniesienie odruchów głębokich) oraz zmiany w badaniu czynności przewodzenia w obrębie nerwów i typowy obraz rozszczepienia białkowo-komórkowego obserwowany w badaniu laboratoryjnym płynu mózgowo-rdzeniowego potwierdzają rozpoznanie.
W różnicowaniu zespołu Guillaina-Barrego należy wziąć pod uwagę inne zapalenia wielonerwowe charakteryzujące się podobnymi objawami, toksyczny wpływ niektórych substancji (alkohol, metale ciężkie, trucizny) na stan nerwów obwodowych, zmiany uciskające na rdzeń kręgowy (np. nowotwory, dyskopatia), poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.
Podobne objawy mogą pojawić się w przebiegu zakażenia odkleszczowego krętkiem (borelioza), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu o różnej etiologii, zatrucia jadem kiełbasianym, miastenii. Często również stan obniżonego lub podwyższonego stężenia potasu w surowicy krwi prowadzi do powstania porażeń okresowych.
Mariusz Kłos
Xoxo | 2013-05-17 19:53
Zachorowałam teraz, chwilę przed majówką. Objawy pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek. W środę już byłam w szpitalu, w sobotę transport do Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz podanie immunoglobulin ;) Przestałam chodzić w czwartek, a pierwsze kroki postawiłam już w poniedziałek ;) Łącznie leżałam 2 tyg i już jestem w domu, chodzę, jestem samodzielna. Cieszę się że tak szybko ;) Pozdrawiam Was ;)
Ev | 2013-05-30 03:01
Ja zachorowałam w styczniu tego roku. 3 tygodnia lezenia w klinice neurologii i 3 miesiące na oddziale rehabilitacyjnym. Obecnie chodze o kuli. Już wiem, że z GBS da się wygrać :) Potrzeba tylko dużo cierpliwości:)
Daniel zgorzelec | 2013-06-26 21:00
Też złapałem ten GBS 3 tyg na neurologii i długa rehabilitacja wredne chorubsko
Marlena | 2013-09-29 20:11
Zachorowalam majac 10 lat (teraz mam 32) i nadal utykam nie moge skakać biegać stanąć na palcach Zycie z ta chorobą to koszmar
Mam nadzieję ze kiedys pogodzę sie z ta dziwna choroba
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info