Zespół Churga i Strauss to inaczej alergiczne ziarniniakowe zapalenie naczyń. Schorzenie należy do chorób układowych tkanki łącznej (ściślej do układowych zapaleń naczyń). Dotyczy przede wszystkim małych i średnich naczyń, u pacjentów obserwuje się obecność innych schorzeń alergicznych, np. astmy atopowej lub alergicznego nieżytu nosa.
Często w surowicy krwi stwierdza się przeciwciała p-ANCA. Schorzenie jest rzadkie, nie występuje częściej u kobiet, czy mężczyzn. Przyczyny powstawania zmian nie zostały wyjaśnione. Przypuszcza się, że reakcja nadwrażliwości może odgrywać istotną rolę, poza tym nieprawidłowości układu odpornościowego mogą być również odpowiedzialne za rozwój zespołu.
Ogólnie w przebiegu zespołu Churga i Strauss wyodrębnia się 3 etapy: fazę prodromalną, eozynofilii i zapalenia naczyń. W pierwszym okresie obserwuje się obecność astmy i alergicznego nieżytu nosa, czasem z powstawaniem polipów. Drugi etap charakteryzuje podwyższony poziom eozynofilów w surowicy krwi obwodowej z objawami związanymi z naciekaniem różnych tkanek i narządów.
Ostatnia faza - zapalenie naczyń, rozwija się przeważnie po około 3 latach od stwierdzenia pierwszych objawów chorobowych (zdarza się, że okres ten występuje po kilkunastu latach od początku choroby). U niektórych pacjentów wraz z pojawieniem się zapalenia naczyń objawy astmatyczne łagodnieją, a u innych ulegają nasileniu.
Czasem zdarza się, że zespół Churga i Strauss przebiega bez żadnych objawów klinicznych lub z nieznacznie nasilonymi dolegliwościami, które dotyczyć mogą tylko wybranych układów, czy narządów.
Mariusz Kłos
Kasia | 2013-07-10 21:30
Po przeczytaniu listu uważam że powinnam podzielić się informacją o dobrym lekarzu a właściwie klinice w której od początku zdiagnozowania u mnie tej samej choroby się leczę. Jest to klinika Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku a moim lekarzem prowadzącym jest dr Iwona Damps-Konstańska, która jest lekarzem z powołaniem. Przyjmuje na NFZ a pacjentów traktuje z należytą starannością, wypytuje o objawy, kieruje do innych specjalistów nierzadko korzystając z własnych kanałów w celu umówienia wizyty. Potrafi nawet zatelefonować z pytaniem o zdrowie kiedy dłuższy czas nie było się na wizycie. Zresztą jak zauważyłam wszyscy lekarze kliniki mają podobnie traktują swoją pracę.
Agas | 2013-11-04 11:06
Witam. Choruję na Zespół Churga Strauss od 8 lat. Przez pierwszy rok nikt nie umiał mi pomóc ponieważ nie znalazłam lekarza który słyszałby o takiej chorobie. Na początku był kaszel, potem doszły duszności, były coraz większe aż w końcu dusiłam się tak bardzo że nie mogłam zrobić kroku i tylko mogłam leżeć w łóżku.
Bardzo schudłam i prawie całkiem się odtleniłam. Trafiłam do szpitala Jan Pawła II w Krakowie na oddział płucny. I tam jedynym lekarzem który rozpoznał ta chorobę i który do tej pory mnie prowadzi był dr nauk medycznych Piotr Nalepa.
W tej chwili pracuje w Tarnowie jest ordynatorem oddziału pulmunologiczno alergologicznego oraz prowadzi prywatna praktykę w Bochni.
Lekarz z powołania. Człowiek. Polecam.
77viki | 2014-09-29 22:49
Bardzo proszę o informację na temat lekarza, który zna / leczy tą chorobę. Najlepiej okolice Polski południowo-wschodniej. Będę wdzięczna za informację. Chciałabym uniknąć chodzenia od lekarza do lekarza, który nawet nie słyszał o tej chorobie.
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info