Zespół bolesnego barku jest schorzeniem, którego przyczyną mogą być różne procesy zapalne rozwijające się w obrębie przyczepów ścięgnistych (tzw. entezopatie), wywołujące objawy bólowe w czasie ruchu i w spoczynku oraz ograniczoną ruchomość w stawie barkowym.
Zespół bolesnego barku może być spowodowany procesami zapalnymi toczącymi się w strukturach kaletki podbarkowej. Charakter schorzenia może być podostry lub przewlekły i dotyczyć różnych przyczepów mięśni.
Objawy zespołu bolesnego barku
Zespół bolesnego barku najczęściej dotyczy zmian zachodzących w przyczepach mięśnia nadgrzebieniowego. Charakteryzuje się nasilonymi dolegliwościami bólowymi okolicy stawu barkowego oraz bolesnością podczas wykonywania ruchu odwodzenia, zginania i rotacji wewnętrznej. Również dochodzi do ograniczenia tych ruchów o różnym stopniu nasilenia.
Ponadto w obrębie ścięgien mięśnia przy zespole bolesnego barku mogą odkładać się złogi soli wapnia, co skutkuje wtórnym uszkodzeniem włókien mięśniowych i rozwojem procesu zapalnego w obrębie mięśnia, bardziej zaawansowane zmiany prowadzą do przejścia nieprawidłowości na struktury kaletki barkowej, powodując jej zapalenie.
Konsekwencją nieleczonego zespołu bolesnego barku jest powstanie tzw. barku zamrożonego, który również może rozwinąć się samoistnie lub w przebiegu innych schorzeń, np. algodystrofii kończyny górnej.
Rozpoznanie zespołu bolesnego barku
Rozpoznanie zespołu bolesnego barku ustala się na podstawie wywiadu chorobowego i potwierdzenia objawów klinicznych. Podczas procesu diagnostycznego konieczne jest wykluczenie innych schorzeń, w przebiegu których może dojść do rozwoju objawów klinicznych zespołu bolesnego barku (szczególnie nowotworów i schorzeń reumatologicznych).
Leczenie zespołu bolesnego barku
Leczenie zespołu bolesnego barku należy wdrożyć po wykluczeniu innych schorzeń. W zespole bolesnego barku zastosowanie znalazły niesteroidowe leki przeciwzapalne i miejscowo podawane glikokortykosteroidy ze środkiem znieczulającym (lidokaina).
Ważnym aspektem leczenia zespołu bolesnego barku jest wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji polegającej na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń. Leczenie operacyjne jest wskazane w niektórych przypadkach barku zamrożonego, ponieważ nieraz tylko takie postępowanie terapeutyczne może być skuteczne.
Rokowanie w zespole bolesnego barku
Rokowanie w zespole bolesnego barku jest raczej pomyślne. Odpowiednie leczenie farmakologiczne wraz z rehabilitacją prowadzą do znacznej poprawy stanu klinicznego pacjenta. Nieraz ograniczenie ruchomości barku jest nasilone przez dłuższy czas, co wiąże się z trudnościami podczas wykonywania codziennych czynności.
Mariusz Kłos