Zespół antyfosfolipidowy (inaczej zespół Hughesa) jest schorzeniem układowym tkanki łącznej związanym z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek, co objawia się stanami zakrzepowymi oraz u kobiet niepowodzeniami położniczymi pod postacią poronień samoistnych.
Choroba może mieć charakter pierwotny albo wtórny - związany z innymi schorzeniami (najczęściej z toczniem rumieniowatym układowym). Kobiety chorują dwukrotnie częściej od mężczyzn, a obecność przeciwciał w populacji, charakterystycznych dla choroby, stwierdza się częściej niż przypadki schorzenia.
Przyczyny choroby nie są znane. Wiadomo, że przeciwciała wywołują stan nadkrzepliwości w organizmie (mogą również przechodzić przez łożysko i wówczas obecność ich stwierdza się w krwi pępowinowej i płynie owodniowym), co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia objawów chorobowych.
Zespół antyfosfolipidowy objawia się zakrzepicą, nieprawidłowościami neurologicznymi, niepowodzeniami położniczymi, objawami ze strony układu ruchowego i zmianami na skórze. Większość przypadków dotyczy zakrzepicy żylnej, zwłaszcza żył głębokich kończyn dolnych, która powikłana jest zespołem pozakrzepowym i owrzodzeniami podudzi.
Często zakrzepica ma charakter obustronny i nawracający. Stan dotykający naczyń tętniczych dotyczy najczęściej mózgowia. W obrębie każdego narządu może dojść do epizodów zakrzepowych, ale zdarza się, że przypadki takie przebiegają bez żadnych objawów lub skąpoobjawowo. Stany takie mogą pojawić się w obrębie płuc, serca, naczyń nerkowych, rzadziej w innych narządach jamy brzusznej.
Ze strony układu nerwowego występują objawy udaru mózgu lub napadów przemijającego niedokrwienia. W następstwie powtarzających się epizodów stopniowo rozwija się stan otępienia. Przypuszczalny jest związek zespołu antyfosfolipidowego z większym ryzykiem wystąpienia migreny, pląsawicy, padaczki, zaburzeń pamięci, zapalenia rdzenia kręgowego.
Z narządów zmysłów zakrzepica dotyczyć może oka i objawia się przemijającymi zaburzeniami widzenia. U kobiet obserwowane są trudności z donoszeniem ciąży. Częstość utraty dziecka u chorych niepoddanych leczeniu wynosi nawet 80 proc. Poza tym z nieprawidłowości położniczych wystąpić mogą porody przedwczesne, stany przedrzucawkowe, niewydolności łożyska, ograniczenie wzrostu płodu.
Ze strony narządu ruchu u prawie połowy chorych pojawia się ból stawów, związany najczęściej z ich zapaleniem. Zmiany skórne obejmują siność siatkowatą, owrzodzenia podudzi i zmiany martwicze w obrębie palców.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info