Zespół Alporta (łac. Syndroma Alproti) należy do grupy chorób zwanych nefropatiami dziedzicznymi, a spowodowany jest występowaniem zaburzeń w budowie składnika strukturalnego, tzw. kolagenu typu IV. Jego nieprawidłowa forma prowadzi do uszkodzenia nerek (kłębuszków nerkowych) i nieprawidłowego funkcjonowania narządów wzroku i słuchu.
Wykazano podłoże genetyczne (występowanie mutacji w genach odpowiedzialnych za syntezę fragmentu - łańcucha alfa kolagenu typu IV), prowadzące do braku stabilności, co za tym idzie - zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, narządu wzroku i słuchu. Zespół Alporta jest najczęstszym wrodzonym zaburzeniem prowadzącym do dysfunkcji kłębuszków nerkowych.
Sama obserwacja kliniczna pacjenta często nie jest wystarczająca aby postawić diagnozę, gdyż podobne objawy charakteryzują inne choroby nerek, dlatego niejednokrotnie konieczne w rozpoznaniu jest badanie tkanki pobranej z nerki; istnieje możliwość rozpoznania choroby pobierając wycinek skóry, w którym również budowa kolagenu typu IV nie jest prawidłowa.
Kryteria diagnostyczne (muszą być spełnione minimum 4):
- rodzinne występowanie krwinkomoczu,
- u co najmniej 2 członków rodziny stwierdzona schyłkowa niewydolność nerek,
- postępujące niedosłyszenie,
- charakterystyczne zmiany w narządzie wzroku,
- stwierdzenie lejomatozy, nieprawidłowej wielkości i liczby płytek krwi (makrotrombocytopenia) lub nieprawidłowej budowy białych krwinek (leukocytów),
- zaburzenia budowy tkanki obserwowane w mikroskopie elektronowym,
- stwierdzenie mutacji genetycznych charakterystycznych dla zespołu Alporta.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info