Zatrucie jadem kiełbasianym, inaczej botulinizm, jest zespołem ogólnoustrojowych objawów klinicznych spowodowanych działaniem wydzielanej przez bakterię - laseczką jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) neurotoksyny. Substancja ta wywiera wpływ na układ nerwowy powodując blokadę wydzielania substancji neuroprzekaźnikowej - acetylocholiny z zakończeń nerwów ruchowych, wywołując wiotkie porażenie mięśni i upośledzenie funkcjonowania układu wegetatywnego.
Przetrwalniki drobnoustroju powszechnie występują w glebie, mogą przetrwać wiele lat. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, wskutek spożycia pokarmu zawierającego toksynę - najczęściej są to konserwy, próżniowo pakowana żywność, warzywa, domowe peklowane przetwory. Wyróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej - neurotoksyna A, B, C1, C2, D, E, F, G.
Zachorowania spowodowane spożyciem toksyn A, B, E i F występują u ludzi, toksyna G jest przyczyną nagłych zgonów bez porażeń nerwów, substancje C i D mogą powodować pojawienie się zachorowań u zwierząt. Znane są również terapeutyczne zastosowania toksyny botulinowej A w leczeniu zeza, kurczu powiek, porażenia połowiczego mięśni twarzy (są to doniesienia historyczne, obecnie toksynę botulinową stosuje się najczęściej w zabiegach kosmetycznych i niektórych chorobach neurologicznych, np. w kręczu szyi).
We wszystkich przypadkach zatrucia jadem kiełbasianym przebieg kliniczny jest podobny. Dochodzi do symetrycznego niedowładu wiotkiego postępującego od nerwów czaszkowych, pojawia się suchość w jamie ustnej, później dochodzi do zatrzymania stolca, gazów i moczu. Często pojawiają się zaburzenia widzenia w postaci podwójnego widzenia (diplopia) i inne objawy porażenia opuszkowego: zaburzenia mowy (dyzartria i dysfonia), zaburzenia połykania (dysfagia).
W przebiegu choroby nie występują zaburzenia świadomości, gorączka i zaburzenia czucia. Stosunkowo często pojawiają się: zmęczenie, osłabienie ramion i kończyn dolnych, nieostre widzenie, nudności, opadanie powiek, porażenie nerwu twarzowego. Wyróżnia się postać pokarmową choroby (najczęstsza), przyranną (rozwija się wskutek zanieczyszczenia rany), niemowlęcą (występuje głównie w USA i jest spowodowana zarażeniem przez karmienie dzieci miodem) i postać niesklasyfikowaną.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info