Zapalenie skórno - mięśniowe

Zapalenie skórno - mięśniowe (Dermatomyositis, Polymyositis - wielomięśniowe) to przewlekła choroba idiopatyczna z zapalnymi miopatiami i zajęciem skóry.

Zmiany chorobowe wyrażają się najczęściej osłabieniem mięśni obręczy barkowej, biodrowej i szyi, często występują wykwity skórne, zmiany w przełyku, płucach i sercu. Na zapalenie skórno - mięśniowe najczęściej chorują kobiety, zwykle przed 50. rokiem życia.

W swoim przebiegu zapalenia skórno - mięśniowe może mieć postać ostrą lub przewlekłą i współistnieje często z chorobami nowotworowymi.

Przyczyna zapalenia skórno - mięśniowego do dziś nie została wyjaśniona.

Objawy zapalenia skórno - mięśniowego

Do głównych objawów zapalenia skórno - mięśniowego należą:
- osłabienie mięśni proksymalnych zazwyczaj obręczy biodrowej, barkowej lub zginaczy przednich szyi,
- osłabienie mięśni oddechowych i mięśni przełyku (dysfagia),
- w zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zaniku mięśni,
- bóle stawów,
- zaburzenia rytmu pracy serca i przewodzenia,
- osłabienie mięśni przewodu pokarmowego,
- możliwe zmiany skórne (dermatomyositis) np. przebarwienie powiek, obrzęk wokół oczu oraz zaczerwieniona i łuszcząca się skóra kolan, łokci, góry klatki piersiowej, szyi i pleców.

W badaniach dodatkowych: OB jest miernie przyspieszony, podwyższony poziom gammaglobulin w surowicy krwi, podwyższony poziom aktywności enzymów wskaźnikowych (kinaza kreatynowa, aldolaza, aminotransferazy).

W wyniku biopsji mięśni stwierdza się w nich zmiany zapalno-zwyrodnieniowe m.in. ogniskowa martwica, nacieki zapalne komórek jednojądrzastych wokół naczyń, nasilona fagocytoza.

Diagnoza zapalenia skórno - mięśniowego

Diagnoza zapalenia skórno-mięśniowego opiera się o następujące kryteria:
- zmiany zapalno-zwyrodnieniowe mięśni,
- symetryczne osłabienie mięśni obręczy biodrowej oraz mięśni szyi i dysfagia - postępujące na przestrzeni tygodni lub kilku miesięcy,
- podwyższenie w surowicy krwi aktywności enzymów cytoplazmatycznych z mięśni,
- zmiany elektromiograficzne.

W diagnozie różnicowej zapalenia skórno-mięśniowego należy wykluczyć dystrophia musculorum progressiva (przerost mięśni łydek), miopatię w przebiegu sarkoidozy lub toksoplazmozy, trychinozę, schorzenia neurologiczne (obwodowe lub centralne).

Leczenie zapalenia skórno - mięśniowego

W leczeniu zapalenia skórno - mięśniowego podaje się choremu kortykosteroidy (prednizon) lub podejmowana jest terapia lekami immunosupresyjnyrni: azatiopryną, 6-merkaptopuryną, cyklofosfamidem czy metotreksatem.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Zapalenie skórno - mięśniowe

natalia | 2009-02-02 20:30

Czesc chce tylko dodac ze na oku dokladnie na bialku mam takie dziwne zgrobienie troche zoltawe ale co to to nie wiem czy ma to zwiazek z moimi miesniami bo czesto mnie tez oczy pieka pozdrawiam wszystkich

Baska | 2009-03-13 11:41

Ja mam wyraznie przebarwione powieki i podbite oczy.Do tego dochodza bole stawow.Jak rano myje twarz to powieki robia sie wrecz bordowe.

Karola | 2009-03-29 16:09

Czy osoby z tym schorzeniem mogą uczestniczyć w ćwiczeniach w basenie??
Jeśli ktoś coś na ten temat wie proszę o odpowiedź

iwona 2009-04-14 | 2009-04-14 18:20

Ja już od 9 lat choruję na zapalenie skórno-mięśniowe. Na początku lekarze nie umieli postawić trafnej diagnozy też miałam przebarwione powieki i stale byłam zmęczona wszystkie wyniki były w normie. Zdiagnozowali mnie dopiero w Warszawie w klinice Dermatologii na Koszykowej,od tamtej pory przyjmuję Encorton i Arechin,oprócz tego mam wapnicę tkanek nie ma na to żadnego skutecznego leku.Moja choroba jest przewlekła dlatego wszystkie wyniki są w normie,jednak dochodzi do zaniku mięśni a w tym roku okazało się że mam zwyrodnienie stawu kolanowego chodzę na rehabilitacje. Z tą choroba trzeba nauczyć się żyć!Pozdrawiam.

Wszystkie komentarze artykułu Zapalenie skórno - mięśniowe