Zapalenie wątroby noworodków

U noworodków charakterystyczny jest łagodny, przejściowy i fizjologiczny wzrost stężenia bilirubiny niesprzężonej. Gdy ten wzrost się przedłuża, następuje zapalenie wątroby noworodków (cholestaza). Częstość występowania choroby to 1 raz na 2500 żywych urodzeń.

Głównymi przyczynami zapalenia wątroby noworodków są: zarośnięcie dróg żółciowych, zakażenia (np. cytomegalowirusem, kiłą), toksyny (leki), choroby metaboliczne, wstrząs. W większości przypadków spotyka się idiopatyczne zapalenie.

Do zakażenia dziecka może dochodzić już w czasie ciąży. Decyduje wtedy czas oraz zdolność przenikania czynnika patogennego przez łożysko.

Objawy zapalenia wątroby noworodków

Cholestaza noworodków charakteryzuje się żółtaczką, ciemnym moczem, jasnymi stolcami oraz hepatomegalią. Może występować także hipoprotrombinemia w wyniku zaburzeń pracy wątroby.

Leczenie zapalenia wątroby noworodków

Leczenie cholestazy noworodków jest zależne od przyczyny. W przypadku zarośnięcia dróg żółciowych wskazana jest operacja chirurgiczna. Należy usunąć ewentualnie występujące zakażenie poprzez antybiotykoterapię.

Dodatkowo trzeba uważać na leki podawane noworodkowi. Leczenie jest głównie objawowe. Polega na zwalczaniu zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz krążeniowych i zwalczaniu obrzęku mózgu. Nie zaleca się stosowania glikokortykosteroidów.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa