Zapalenie tkanki tłuszczowej jest odczynem zapalnym powstałym w odpowiedzi na martwicę komórek tłuszczowych. Schorzenie dotyczy przede wszystkim obszarów tkanki podskórnej, ale może rozwinąć się również w innych lokalizacjach, gdzie obecne są komórki tłuszczowe. Objawy zapalenia mogą dotyczyć różnych układów i narządów organizmu.
Przyczyny występowania zapalenia tkanki tłuszczowej nie zostały do końca wyjaśnione. Podejrzewa się kilka czynników, które mogą zapoczątkować nieprawidłowości, przede wszystkim bodźce fizyczne, takie jak urazy, skaleczenia, czy nakłucia oraz związki chemiczne działające zewnętrznie.
Poza tym do innych czynników, które mogą zapoczątkować zapalenie tkanki tłuszczowej należą zaburzenia biochemiczne w ustroju, np. niedobór antytrypsyny alfa, czy wzmożona aktywność enzymów trzustkowych. Również zakażenia mogą odgrywać istotną rolę w zmianach zachodzących w zapaleniu tkanki tłuszczowej.
Objawy zapalenia tkanki tłuszczowej często współistnieją z innymi chorobami, przede wszystkim z uogólnionymi patologiami tkanki łącznej, histiocytozą, czy zespołami rozrostowymi układu limfatycznego. Mechanizm rozwoju zmian martwiczych w tkance tłuszczowej nie został wyjaśniony, podobnie jak współistnienie nieprawidłowości z innymi schorzeniami ogólnymi, czy patologiami w obrębie trzustki. Przypuszcza się, że pewną rolę mogą odgrywać przeciwciała klasy IgG.
Opisano kilka postaci klinicznych zapalenia tkanki tłuszczowej. Najczęściej rozpoznaje się typ samoistny schorzenia (choroba Webera i Christiana), który objawia się bolesnymi zmianami o charakterze guzowatym w tkance podskórnej, zlokalizowanymi najczęściej w obrębie kończyn dolnych, a rzadziej na tułowiu. Schorzenie dotyczy przeważnie kobiet rasy białej.
Przebieg kliniczny zapalenia tkanki tłuszczowej jest często poprzedzony dolegliwościami bólowymi ze strony stawów i mięśni oraz stanami podgorączkowymi. Nieprawidłowości obserwowane w obrębie tkanki podskórnej z reguły utrzymują się przez okres kilku tygodni, a gojąc się pozostawiają charakterystyczne zmiany bliznowate. Niekiedy może dojść do powstania przetok, z których uwalniana jest gęsta wydzielina.
W przebiegu zapalenia tkanki tłuszczowej często obserwuje się współistnienie schorzeń stawowych, błon surowiczych lub nerek. Nieraz dochodzi do uszkodzenia wątroby i układu krwiotwórczego. Inna postać zapalenia tkanki tłuszczowej może przebiegać z współistnieniem guzków podskórnych ze schorzeniami trzustki, przede wszystkim z jej torbielami rzekomymi, niedokrwieniem, uszkodzeniem pourazowym lub procesami zapalnymi. W niektórych przypadkach dołącza zapalenie stawów i obserwuje się inną postać z charakterystycznymi objawami klinicznymi.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info