Zapalenie tkanki podskórnej Webera i Christiana

Zapalenie tkanki podskórnej Webera i Christiana jest ostrym procesem chorobowym, który pojawia się przede wszystkim u kobiet w średnim wieku. Przyczyny występowania zmian nie są znane, mechanizm może być wieloczynnikowy, nieraz schorzenie obserwowane jest w przebiegu nieprawidłowości dotyczących trzustki.

Przebieg kliniczny zapalenia tkanki podskórnej Webera i Christiana charakteryzuje się obecnością głębokich nacieków zapalnych i guzów, które nie są wyraźnie odgraniczone od otoczenia i nie ulegają rozpadowi.

Ustępując pozostawiają trwałe wgłębienia powstałe wskutek zaniku tkanki podskórnej. Najczęściej wykwity lokalizują się na tułowiu i kończynach, rzadziej na twarzy.

Objawy zapalenia tkanki podskórnej Webera i Christiana

Często objawem towarzyszącym rozwojowi zapalenia tkanki podskórnej Webera i Christiana jest wysoka gorączka. W dużej części przypadków obserwowane są nawroty choroby.

Niekiedy nieprawidłowości rozwijają się także w obrębie narządów wewnętrznych: w płucach, sercu, wątrobie, tkance tłuszczowej leżącej pozaotrzewnowo i w innych lokalizacjach.

Leczenie zapalenia tkanki podskórnej Webera i Christiana

Leczenie zapalenia tkanki podskórnej Webera i Christiana polega przede wszystkim na podawaniu glikokortykosteroidów.

Dodatkowo stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, a kiedy zmiany są znacznie nasilone, podawać można leki immunosupresyjne, np. metotreksat, cyklofosfamid lub azatioprynę.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Wątki Zapalenie tkanki podskórnej Webera i Christiana
tkanka podskórna zapalenie trzustka guzy nacieki zapalne wykwity skórne zanik tkanki podskórnej