Zapalenie tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki

Zapalenie tkanki podskórnej często towarzyszy chorobom trzustki. Cechuje się obecnością zapalnych guzków lub guzów, których powstanie jest wynikiem uwolnienia do krwi enzymów trzustkowych, w następstwie rozwijającej się w obrębie trzustki patologii, co prowadzi wtórnie do niszczenia tkanek i nasilenia procesu zapalnego spowodowanego aktywacją czynników prozapalnych.

Objawy zapalenia tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki

Zapalenie tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki ma zazwyczaj przebieg związany z zapaleniami trzustki lub jej nowotworami. Często obserwuje się obecność objawów ogólnoustrojowych, obok zmian zachodzących w tkance podskórnej.

Pojawić się może gorączka, dolegliwości stawowe, zapalenie błon surowiczych (opłucnej, otrzewnej i osierdzia). We krwi obwodowej stwierdza się podwyższony poziom eozynofilów i enzymów trzustkowych. Wtórnie dojść może do rozpadu guzów zapalnych.

Rozpoznanie zapalenia tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki możliwe jest po stwierdzeniu współistnienia zapalnych i bolesnych guzków podskórnych i zmian histologicznych w tkankach wraz z zapaleniem lub rakiem trzustki.

Leczenie zapalenia tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki

Leczenie zapalenia tkanki podskórnej w przebiegu schorzeń trzustki jest wyłącznie przyczynowe i polega na terapii schorzeń potwierdzonych w trzustce.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa