Zapalenie ślinianek jest to zapalenie dużych gruczołów ślinowych. Jest ono wywoływane przez wirusy, bakterie oraz czasami ma podłoże autoimmunologiczne.
Wirusowe zapalenia ślinianek występują najczęściej w wieku dziecięcym. Nagminne zapalenie przyusznic, nazywane świnką, jest przyczyną powiększenia dużych gruczołów ślinowych. Wiele wirusów może powodować świnkę, najczęściej są to: paramyksowirus oraz RNA wirusy, które są związane z wirusami para grypy i grypy. Zmiana jest zazwyczaj obustronna.
Głównym objawem świnki jest obrzęk oraz czasami ogniskowa martwica. U dzieci choroba ustępuje samoistnie nie pozostawiając żadnej trwałej zmiany. Jednak u dorosłych może pojawić się zapalenie jąder, jajników, trzustki lub tarczycy, co może być przyczyną niepłodności.
Bakteryjne zapalenie ślinianek jest najczęściej spowodowane kamicą przewodów wyprowadzających lub wsteczna infekcją z jamy ustnej.
Duże ryzyko wystąpienia ostrego bakteryjnego zapalenia ślinianek mają pacjenci z przewlekłymi schorzeniami, które uszkadzają funkcje immunologiczne. Zapalenie może być powikłaniem zakażenia bakteriami ropotwórczymi i salmonellami. Choroba występuje bardzo rzadko, zwłaszcza u starszych mężczyzn.
W przewlekłym zapaleniu ślinianek występuje zmniejszenie wydzielania śliny. Czasami występuje razem z zapaleniem spojówek oczu i nazywa się zespołem Sjogrena.
W zapaleniu ślinianek, zwłaszcza bakteryjnym, występuje obrzmienie i powiększenie narządu, silny ból. Ujście przewodu do jamy ustnej jest obrzękłe lub zaczerwienione. Mogą powstawać ropnie.
Monika Kozak
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info