Zapalenie przełyku jest uszkodzenie błony śluzowej. Powstaje w wyniku długotrwałej obecności sondy w żołądku, radioterapii, chemioterapii lub substancji drażniących. W krajach europejskich większość zapaleń jest związana z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku refluksem.
Refluksowe zapalenie przełyku występuje głównie u dorosłych po 40 roku życia. Powikłaniami po chorobie są: zwężenie przełyku, krwawienia, powstanie przełyku Barretta.
Objawy zapalenia przełyku
Zapalenie przełyku objawia się zgagą (uciskającym bólem za mostkiem promieniującym do szyi) oraz kwaśnym smakiem w ustach. Dodatkowo chory odczuwa silny ból w klatce piersiowej.
Objawy kliniczne nasilają się wraz z postępującymi zmianami anatomicznymi w przełyku. Pojawiają się odbijania kwasem żołądkowym i treścią pokarmową. W nocy występuje uczucie duszności oraz kaszel. Przy bliznowatych zwężeniach występują trudności w przełykaniu pokarmu.
Leczenie zapalenia przełyku
Zapalenie przełyku leczy się głównie za pomocą diety i redukcję masy ciała. Stosuje się farmakoterapię w postaci leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego, zobojętniających kwas solny oraz wzmacniających napięcie zwieracza przełyku. W zaawansowanej chorobie stosuje się leczenie chirurgiczne.
Monika Kozak