Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego dzieli się na ostre, przewlekłe i zmiany ostre nałożone za zapalenie przewlekłe. W większości przypadków zmiany te są spowodowane przez kamicę.

Ostre kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęściej wywołane przez zamknięcie pęcherzyka na poziomie szyi lub przewodu pęcherzykowego. Jest to najczęstsze powikłanie kamicy żółciowej.

Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje u poważnie chorych pacjentów w stanach pooperacyjnych, po oparzeniach, po ciężkich urazach lub w przebiegu posocznicy. Główną przyczyną rozwoju choroby jest odwodnienie, upośledzony przepływ krwi, zastój w pęcherzyku oraz zakażenie bakteryjne.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego to skutek powtarzającego się ostrego zapalenia lub innych czynników.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się rozmaitym obrazem. Ostre kamicze zapalenie pęcherzyka przebiega bezobjawowo lub z silnym bólem w górnej części jamy brzusznej, który promieniuje do prawej łopatki.

Dodatkowo przy zapaleniu pęcherzyka występuje gorączka, nudności, leukocytoza i krańcowe wyczerpanie. Zamknięcie przewodu żółciowego wspólnego sugerowane jest poprzez hiperbilirubinemię z nadmiarem bilirubiny sprzężonej.

Skurcz mięśni brzucha sprawia, ze prawa okolica jest usztywniona i tkliwa na ucisk. Objawy zapalenia trwają zwykle bardzo krótko, kilka dni.

Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęściej maskowane przez bardzo ciężki ogólny stan pacjenta.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się nawracającymi napadami kolkowego lub ciągłego bólu w nadbrzuszu lub prawym górnym kwadrancie. Często pacjenci uskarżają się także na nudności, wymioty oraz nietolerancję tłustych pokarmów. Występuje bolesność uciskowa, nie ma gorączki.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Ostre kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego w 25 proc.przypadków wymaga interwencji chirurgicznej, gdy objawy rozwiną się bardzo szybko.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych", E. i A. Szczeklik, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław