Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków należy do ciężkich uogólnionych schorzeń skóry, które mają poważny przebieg kliniczny. Cechą charakterystyczną jest wystąpienie pęcherzy, a następnie spełzania naskórka (podobnie, jak w oparzeniach).

Najczęściej występuje u dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia, rzadziej u starszych, a niezwykle rzadko pojawić się może również u osób dorosłych (przypadki choroby dotyczą wtedy pacjentów z obniżoną odpornością).

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków wywołane jest przez drobnoustrój gronkowiec złocisty, który produkuje charakterystyczną dla niego toksynę, działającą niszcząco na naskórek (tzw. epidermolizyna).

Objawy zapalenia pęcherzowego i złuszczającego skóry noworodków

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków przebiega z płaskimi pęcherzami, niezwykle wiotkimi i szybko ulegającymi przerwaniu. Wtórnie powstają obszerne powierzchnie niezawierające naskórka. Obraz kliniczny przypomina oparzenia II stopnia.

Nieprawidłowości najczęściej obejmują całą skórę, okres trwania schorzenia jest zazwyczaj kilkudniowy. Część przypadków może mieć jednak długotrwały i ciężki charakter, zwłaszcza jeśli podaje się kortykosteroidy lub wystąpią powikłania ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego.

Rozpoznanie zapalenia pęcherzowego i złuszczającego skóry noworodków

Ustalenie rozpoznanie zapalenia pęcherzowego i złuszczającego skóry noworodków opiera się na stwierdzeniu cech klinicznych schorzenia, przede wszystkim uogólnionych, wysiękowych i złuszczających się zmian zapalnych, które powodują płatowate oddzielanie się naskórka oraz płaskich i wiotkich pęcherzy. Pomocne w procesie diagnostycznym jest również wystąpienie schorzenia w pierwszych miesiącach życia dziecka i szybki przebieg.

W różnicowaniu należy brać pod uwagę złuszczające zapalenie skóry charakteryzujące się łojotokowymi strupami na skórze głowy i twarzy, powolnym przebiegiem klinicznym i niewystępowaniem pęcherzy. Ponadto toksyczna nekroliza naskórka cechuje się podobnymi objawami, jednak zajmuje najczęściej błony śluzowe, ma dłuższy przebieg i jest związana przeważnie z przyjmowaniem preparatów farmakologicznych.

Leczenie zapalenia pęcherzowego i złuszczającego skóry noworodków

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków leczy się antybiotykami, przede wszystkim z grupy penicylin i cefalosporyn. Przeciwwskazane jest podawanie glikokortykosteroidów.

Poza tym konieczne jest stosowanie płynów zawierających elektrolity pozajelitowo, podobnie jak w przypadku oparzeń. Dodatkowo podaje się inne leki stosowane w ropnych schorzeniach skórnych.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Wątki Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków
pęcherze spełzanie naskórka epidermolizyna gronkowiec złocisty