Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków należy do ciężkich uogólnionych schorzeń skóry, które mają poważny przebieg kliniczny. Cechą charakterystyczną jest wystąpienie pęcherzy, a następnie spełzania naskórka (podobnie, jak w oparzeniach).
Najczęściej występuje u dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia, rzadziej u starszych, a niezwykle rzadko pojawić się może również u osób dorosłych (przypadki choroby dotyczą wtedy pacjentów z obniżoną odpornością).
Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków wywołane jest przez drobnoustrój gronkowiec złocisty, który produkuje charakterystyczną dla niego toksynę, działającą niszcząco na naskórek (tzw. epidermolizyna).
Ustalenie rozpoznanie zapalenia pęcherzowego i złuszczającego skóry noworodków opiera się na stwierdzeniu cech klinicznych schorzenia, przede wszystkim uogólnionych, wysiękowych i złuszczających się zmian zapalnych, które powodują płatowate oddzielanie się naskórka oraz płaskich i wiotkich pęcherzy. Pomocne w procesie diagnostycznym jest również wystąpienie schorzenia w pierwszych miesiącach życia dziecka i szybki przebieg.
W różnicowaniu należy brać pod uwagę złuszczające zapalenie skóry charakteryzujące się łojotokowymi strupami na skórze głowy i twarzy, powolnym przebiegiem klinicznym i niewystępowaniem pęcherzy. Ponadto toksyczna nekroliza naskórka cechuje się podobnymi objawami, jednak zajmuje najczęściej błony śluzowe, ma dłuższy przebieg i jest związana przeważnie z przyjmowaniem preparatów farmakologicznych.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info