Zanik wieloukładowy jest schorzeniem przebiegającym z objawami ze strony różnych układów (przede wszystkim nerwowego). Nieprawidłowości dotyczą układu moczowego i autonomicznego, pojawiają się cechy zespołu parkinsonowskiego, móżdżkowego i uszkodzenia układu piramidowego.
Zanik wieloukładowy to kilka schorzeń przebiegających z różnie nasilonymi objawami, choroba nie jest częsta, a jej przyczyny nie zostały wyjaśnione. Na obszarach zajętych procesem chorobowym stwierdza się zmiany zanikowe tkanki nerwowej.
Zanik wieloukładowy zaliczane jest do grupy tzw. synukleinopatii, ponieważ w wielu miejscach ośrodkowego układu nerwowego wykrywa się alfa-synukleinę we wtrętach tkankowych.
Zanik wieloukładowy obejmuje kilka schorzeń. Należą do nich: zespół Shy i Dragera (przeważają objawy ze strony układu autonomicznego), zanik oliwkowo-mostowo-móżdżkowy (symptomy choroby związane są z uszkodzeniem dróg nerwowych przebiegających z rdzenia do móżdżku), a także zespół zwyrodnienia prążkowia i istoty czarnej (pojawiają się objawy parkinsonowskie w przebiegu tej postaci schorzenia).
Głównymi symptomami w przebiegu zaniku wieloukładowego są, oprócz zaburzeń ze strony układu autonomicznego (np. sercowo-naczyniowych - niedociśnienia ortostatycznego, defektów w funkcjonowaniu pęcherza moczowego pod postacią zaburzeń w oddawaniu moczu; osłabionego wzwodu u mężczyzn i impotencji), nieprawidłowości spowodowane uszkodzeniem struktur móżdżkowych (niezborność, oczopląs, drżenie mięśniowe, zaburzenia chodu i równowagi, nieprawidłowa mowa).
Poza tym z innych objawów pojawia się parkinsonizm (spowolnienie ruchowe, chód powolny, drobnymi krokami, nieprawidłowa postawa ciała) oraz symptomy związane z uszkodzeniem układu piramidowego (sztywność mięśni, niedowłady, wygórowane odruchy głębokie z mięśni i obserwowany odruch Babińskiego w badaniu neurologicznym oraz inne objawy związane z przerwaniem lub uszkodzeniem dróg korowo-rdzeniowych). W przebiegu schorzenia pojawić się mogą zaburzenia połykania.
Ze względu na przebieg kliniczny wyróżnia się postać z przewagą parkinsonizmu (około 20 proc. przypadków) i drugą, częściej występującą, z przewagą tzw. objawów móżdżkowych (w przybliżeniu 80 proc. chorych).
Mariusz Kłos
Banias | 2013-05-02 19:44
Pozdrawiam.Moja żona lekarz jest chora na dziwną chorobę.W 2007 roku rozpoznano zanik wieloukładowy miała wtedy 56 lat .Po roku stwierdzono kontakt z kleszczem który był 11 lat wstecz leczenie trwało 12 miesięcy.,ale wyniki były okropne z wiązane z wątrobą.Szukam lekarza który da wskazówkę co dalej robić.Teraz żona nie mówi i nie chodzi lecz jest świadoma.Wszystkie czynności fizjologiczne przebiegają normalnie.Po 5 -y prześwietleniu głowy stwierdzono przyhamowanie degradacji komórek nerwowych.Ale co dalej,szukam dalej jestem po konsultacjach wybitnych szefów klinik krajowych rozkładają ręce.Może właściwie ktoś postawi diagnozę.
Aga | 2014-03-05 10:03
Witam, Moja mama choruje od 2007 roku a w 2013 roku postawiono diagnoze MSA. Lekarze rownież rozkładają ręce. Choroba praktycznie zaczęła się od ugryzienia kleszcza i wystąpienia rumienia, jednak nikt z lekarzy nie chce slyszeć o tym ze to moze wlasnie kleszcz byl problemem. Mama mówi bardzo niewyraźnie, nie chodzi. W tej chwili mama ma 52 lata. Bezradości i patrzenia na to jak choroba wyniszcza mame nie da się opisac...
Ania | 2016-12-01 14:11
Witam, Moja mam także ma zdiagnozowaną MSA-C, ostatnio była na konsultacjach w Olsztynie u dr Siwek, który powiedział, że jeżeli znajdzie lub zgłoszą się do niego jeszcze dwa przypadki z tą straszną chorobą, to będzie pisał projekt na eksperymenty medyczne do walki z MSA-C. Więc proszę zgłaszajcie się do niego, może da nam jakąś nadzieję.
Danuta | 2017-04-06 21:08
Witam Państwa. U mojego męża, który ma 68 lat również stwierdzono MSA typ C. Po wizytach w szpitalu i u wielu specjalistów nie udało się znaleźć przyczyny takiego stanu. Przypadek sprawił, że trafiłam do specjalistycznej kliniki w Gdańsku, gdzie zlecono badania w kierunku bakterii. Okazało się ze mąż ma odkleszczową chorobę, która daje zaburzenia chodzenia, mowy i zawroty głowy.
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info