Zakażenie chlamydią i rzeżączka
Najczęściej zapalenie szyjki macicy wywołane jest przez patogeny -
Chlamydia trachomatis i
Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki), jednak w przebiegu tych zakażeń nie obserwuje się żadnych zmian zapalnych w pochwie, a jedynie może być obecna wydzielina wydostająca się z kanału szyjki macicy, która ma charakter śluzowo-ropny.
Zakażenie rzeżączkowe w obrębie szyjki macicy może nie dawać żadnych objawów klinicznych lub przebiegać jako zapalenie skąpoobjawowe. Gdy bakterie odpowiedzialne za wystąpienie rzeżączki obecne są równocześnie w cewce moczowej, obserwuje się dolegliwości związane z oddawaniem moczu - są to objawy dyzuryczne (m. in. pieczenie podczas mikcji, uczucie częstego parcia na mocz, uczucie pełnego pęcherza pomimo dopiero zakończonej mikcji, oddawanie moczu wąskim strumieniem). Drobnoustroje mogą także doprowadzać do rozwoju stanu zapalnego w obrębie niektórych gruczołów żeńskich narządów płciowych.
Leczenie zakażenia rzeżączkowego
Należy pamiętać, że po usunięciu czynnika wywołującego zapalenie (także w przypadku innych zakażeń szyjki macicy i pochwy) należy przywrócić prawidłowy skład flory fizjologicznej, co stanowi najważniejszy czynnik zapobiegający wystąpieniu ponownych zakażeń. Takie preparaty stosuje się przez okres kilku dni podając je dopochwowo, tuż po przebytej infekcji.
Mariusz Kłos