Wytrysk wsteczny nasienia

Problem wstecznego wytrysku nasienia polega na przemieszczeniu się spermy podczas orgazmu nie na zewnątrz, lecz do światła pęcherza moczowego, co spowodowane jest brakiem skurczu zwieracza wewnętrznego i zamknięciem zwieracza zewnętrznego cewki moczowej.

Przyczyny wytrysku wstecznego nasienia

Do najczęstszych przyczyn wstecznego wytrysku nasienia należą powikłania, które rozwijają się w następstwie przeprowadzanych na gruczole krokowym zabiegów operacyjnych, przede wszystkim w przypadkach jego łagodnego rozrostu.

Wytrysk wsteczny może być ponadto spowodowany stosowaniem niektórych preparatów farmakologicznych, najczęściej leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi, środków blokujących receptory alfa-1-adrenergiczne, leków o działaniu przeciwpsychotycznym i przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu psychiatrycznym.

Czynnościowy wytrysk wsteczny

Wytrysk wsteczny o charakterze czynnościowym może być skutkiem zmian rozwijających się w obrębie układu nerwowego, np. w przebiegu nieprawidłowo leczonej cukrzycy, w stwardnieniu rozsianym, po urazach układu nerwowego, czy w wyniku operacyjnego uszkodzenia zwojów lub nerwów współczulnych, po zabiegach wycięcia węzłów chłonnych zaotrzewnowych lub po operacjach prowadzonych na narządach miednicy mniejszej.

Leczenie wytrysku wstecznego nasienia

Podstawowym wskazaniem do leczenia wytrysku wstecznego jest chęć prokreacji. W takich przypadkach zastosowanie znalazły przede wszystkim leki o działaniu pobudzającym receptory adrenergiczne, np. efedryna, pseudoefedryna, czy midodryna.

Poza tym można podawać imipraminę. Jeśli przyczyną wystąpienia nieprawidłowości jest powikłanie pooperacyjne takie leczenie nie jest skuteczne.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin