Wyprysk potnicowy

Wyprysk potnicowy cechuje się obecnością pęcherzy o różnej wielkości i dobrze napiętej pokrywie, umiejscowionych na skórze dłoni i stóp. Jest to rodzaj wyprysku, w którym alergeny mogą pochodzić z zewnątrz, jak i z wnętrza organizmu. Wiadomo, że niektóre związki i substancje chemiczne oraz leki podawane miejscowo mogą wpłynąć na nasilenie się zmian skórnych lub sprowokować ich pojawienie się.

W dużej liczbie przypadków nie udaje się stwierdzić, co tak naprawdę odpowiada za wystąpienie procesu chorobowego. Ostra postać wyprysku potnicowego ma czasem związek z rozwijającą się grzybicą w obrębie stóp.

Objawy wyprysku potnicowego

Pęcherzyki są zlokalizowane na stopach i dłoniach, zmiany większe z reguły zajmują całą ich powierzchnię. Wykwity potnicowe na rękach w przebiegu grzybicy stóp są umiejscowione na bocznych powierzchniach palców i nie wykrywa się w ich obrębie grzybów (prawdopodobnie odczyn ma charakter alergiczny i jest przekazywany drogą naczyń krwionośnych ze stóp).

Przy słabo nasilonych zmianach skórnych obserwuje się jedynie złuszczanie chorobowo zmienionych miejsc. Przebieg jest z reguły ostry lub przewlekły. Jeżeli przyczyną wyprysku jest grzybica, to w przypadku jej wyleczenia dochodzi do cofania się wysypki skórnej.

Rozpoznanie wyprysku potnicowego

Diagnostyka wyprysku potnicowego oparta jest o wywiad chorobowy i obecność zmian w typowych lokalizacjach. Pomocne bywa także przeprowadzenie badań w kierunku grzybiczej przyczyny wyprysku potnicowego. Chorobę różnicuje się przede wszystkim z rumieniem wielopostaciowym, bądź z izolowaną grzybicą dłoni.

Leczenie wyprysku potnicowego

Miejscowe postępowanie przy wyprysku potnicowym polega na nacinaniu pęcherzy i ewakuacji ich treści oraz na odkażaniu i osuszaniu nadżerek przy pomocy aerozoli z antybiotykami i kortykosteroidami. Ogólne postępowanie jest podobne jak w przypadku innych postaci wyprysku, podaje się leki przeciwalergiczne, a w nasilonych przypadkach glikosteroidy.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa