Wyprysk podudzi jest schorzeniem skórnym, które może towarzyszyć owrzodzeniom podudzi. Podłożem pojawienia się zmian są najczęściej zespoły żylakowate.
Skóra jest ścieńczała i przebarwiona, ulega zranieniom nawet po zadziałaniu słabych bodźców, które w warunkach prawidłowych nie wywołują żadnych zmian na skórze. Czynnikami sprzyjającymi mogą być mikrourazy i nadkażenia bakteryjne.
W przypadkach współistnienia wyprysku podudzi z owrzodzeniami, najczęstszą przyczyną pojawiania się nieprawidłowości jest przyjmowanie preparatów farmakologicznych wywołujących reakcje odczynowe organizmu.
W następstwie długotrwałego utrzymywania się wykwitów skórnych może dojść do uogólnionych krwiopochodnych reakcji alergicznych, w wyniku przenikania do układu krążenia alergenów kontaktowych.
Typowe cechy kliniczne wyprysku podudzi umożliwiają ustalenie rozpoznania wyprysku podudzi. W różnicowaniu konieczne jest wykluczenie grzybicy przewlekłej skóry, rozstrzygające jest badanie mikologiczne wykazujące obecność grzyba w zmianach skórnych.
Również łuszczyca wysiękowa może mieć podobny przebieg kliniczny, w tym przypadku różnicujące jest stwierdzenie typowych ognisk chorobowych również w innych lokalizacjach.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info