Wtórne bolesne miesiączkowanie jest patologicznym stanem występowania dolegliwości bólowych w czasie krwawienia miesiączkowego, które są skutkiem nieprawidłowych procesów rozwijających się w obrębie miednicy mniejszej.
Zaburzenia te dotyczą najczęściej kobiet w wieku 30-40 lat i są spowodowane stanami zapalnymi, mięśniakami stwierdzanymi w macicy, endometriozą, wadami rozwojowymi macicy lub pochwy i nieprawidłowościami powstającymi w obrębie szyjki macicy.
Objawy pierwotnego bolesnego miesiączkowania
W przeciwieństwie do bolesnego miesiączkowania o charakterze pierwotnym, dolegliwości bólowe rozpoczynają się już przed miesiączką, często w połowie drugiej fazy cyklu.
Ból występuje w obrębie podbrzusza, nierzadko pacjentki zgłaszają dolegliwości zlokalizowane w okolicy krzyżowej kręgosłupa. O rozpoznaniu decyduje wywiad, badanie ginekologiczne i ultrasonografia narządów miednicy mniejszej (oraz ewentualnie histeroskopia i laparoskopia).
Leczenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania
Terapia wtórnego bolesnego miesiączkowania zależy przede wszystkim od przyczyn wywołujących dolegliwości. Często są one wskazaniami do podjęcia leczenia operacyjnego, czasem zaleca się metody zachowawcze, które polegają przede wszystkim na podawaniu preparatów farmakologicznych.
Mariusz Kłos