Wtórna niedoczynność kory nadnerczy jest zespołem objawów chorobowych, które pojawiają się wskutek długotrwałego niedoboru hormonów kory nadnerczy, spowodowanego obniżonym wydzielaniem przez przysadkę mózgową ACTH. Schorzenie nie jest częste, przeważa u kobiet, a przyczyny związane są przede wszystkim z hamowaniem zwrotnego wydzielania ACTH w skutek prowadzonej terapii glikokortykosteroidowej.
Ponadto zabiegi operacyjne na przysadce i strukturach okołosiodłowych oraz procesy autoimmunologiczne, mogą spowodować obniżenie lub całkowity brak wydzielania ACTH przez przysadkę mózgową. Z rzadszych przyczyn wtórnej niedoczynności kory nadnerczy wymienia się przebyty udar przysadki mózgowej, martwicę poporodową, zmiany naciekowe lub pourazowe.
Należy zaznaczyć, że większość przyczyn powoduje wtórną niewydolność kory nadnerczy o charakterze nieodwracalnym, za wyjątkiem podawania glikokortykosteroidów, których odstawienie (nieraz niemożliwe) może spowodować ustąpienie niedoczynności kory.
Objawy wtórnej niedoczynności kory nadnerczy są podobne do występujących w chorobie Addisona, ale wolniej narastają i są słabiej wyrażone. Pojawić się mogą zatem: osłabienie, okresowe zasłabnięcia, nietolerancja wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych, utrata masy ciała, brak apetytu, nudności. Ponadto występują luźne stolce, bóle mięśniowo-stawowe.
Główną różnicą pomiędzy wtórną niedoczynnością kory nadnerczy, a chorobą Addisona jest występowanie odbarwień skórnych we wtórnej niewydolności kory nadnerczy (wskutek niedoboru ACTH i melanotropiny), podczas gdy w procesie o charakterze pierwotnym, na skórze obserwowane są przebarwienia nadające ciemny kolor. Z innych objawów klinicznych wystąpić mogą symptomy związane ze współistnieniem choroby podstawowej, odpowiedzialnej za rozwój wtórnej niedoczynności kory nadnerczy
W badaniach laboratoryjnych stwierdza się nieprawidłowości podobne do obserwowanych w pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy, z tym, że są one słabiej wyrażone, a obniżony poziom sodu występuje wcześnie. Najważniejszą różnicą jest obniżone (a nie podwyższone, jak w przypadku choroby Addisona - pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy) stężenie ACTH w surowicy krwi.
Mariusz Kłos
J | 2013-10-18 19:42
Ciekawe, czemu nie wspomniano o zagrożeniu przełomem nadnerczowym, chyba że nas to nie dotyczy? Okłamywano mnie?
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info