Wszawica głowowa to zmiany skórne obserwowane w okolicach owłosionej skóry głowy, które wywołane są przez stawonoga - wesz głowową (wielkości 2,5-3 milimetrów). W ciągu jednego miesiąca samiczka składa nawet kilkaset jaj, które dojrzewają po 2-3 tygodniach, następnie tzw. gnidy przyczepiają się do włosa, tuż ponad powierzchnią skóry. Wraz ze wzrostem włosów oddalają się one coraz bardziej, co może być pomocne w określeniu długości trwania choroby.
Wszawica głowowa przenosi się drogą kontaktu z zakażonymi nakryciami głowy, szczególnie często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Schorzenie ma wówczas charakter epidemiologiczny i rozprzestrzenia się między dziećmi przebywającymi ze sobą.
Ustalenie rozpoznania wszawicy głowowej opiera się na stwierdzeniu zmian swędzących w okolicy potylicznej lub skroniowych, powikłanych nadkażeniami i objawami ropnymi. Potwierdzenie rozpoznania jest możliwe po wykazaniu obecności dojrzałych wszy lub przytwierdzonych do włosów gnid.
Nieraz różnicowanie wszawicy głowowej wymaga wykluczenia łupieżu owłosionej skóry głowy i wyprysku łojotokowego, jednak z reguły ustalenie rozpoznanie nie jest trudne.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info