Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma niejasną etiologię. Najprawdopodobniej czynnikami sprawczymi mogą być: zakażenie, czynniki psychiczne, emocjonalne lub immunologiczne. Zmiany mogą ograniczać się do odbytnicy, zajmować całą okrężnicę lub nawet szerzyć się na jelito kręte.
Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Do objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego najczęściej zaliczane są: krwawe lub śluzowo-krwawe stolce, biegunka (w okresie późniejszym), silne parcie na stolec, silne bóle kurczowe, leukocytoza, podwyższone OB. Często występują zaostrzenia choroby.
Przewlekły przebieg wrzodziejącego zapalenia jelita grubego urozmaicają ostre rzuty, które pojawiają się nawrotowo. Okresy bezobjawowe przeplatają się z okresami wielkich cierpień, z gorączką, stratami wody i elektrolitów, ze wstrząsem.
W większości przypadków na podłożu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego rozwija się przewlekły nieżyt jelita grubego z biegunkami krwawymi, hipoproteinemią, niedokrwistością, chudnięciem.
Nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego może prowadzić do przetoki, ropnia około odbytniczego, zwężenia jelita czy przebicia do jamy otrzewnej.
Podczas badania wziernikiem błona śluzowa jelita grubego jest obrzęknięta, przekrwiona, pokryta licznymi owrzodzeniami. W badaniu radiologicznym stwierdza się nieostre ząbkowane zarysy owrzodzeń oraz zgrubiale fałdy błony śluzowej.
Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego polega na stosowaniu diety. W lekkich i średniociężkich przypadkach stosuje się sulfasalazyne i kwas 5-aminosalicylowy. W przypadkach ciężkich i ostrych rzutach - glikokortykosteroidy.
Przy braku efektu leczenia zachowawczego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i w przypadku powikłań należy zastosować leczenie chirurgiczne polegające na całkowitej resekcji okrężnicy.
Monika Kozak