Wrodzony przerost nadnerczy z niedoboru 21-hydroksylazy jest schorzeniem genetycznym, którego objawy związane są z mutacją wywołującą nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych. Poza tym charakterystyczne jest obniżone stężenie kortyzolu, a w ciężkich przypadkach również aldosteronu. Niedobory hormonalne związane są z występowaniem typowych objawów klinicznych.
Wrodzony przerost nadnerczy z niedoboru 21-hydroksylazy dotyczy około jednego procenta kobiet z cechami androgenizacji. Postać klasyczna schorzenia jest najczęstszą przyczyną obojnactwa rzekomego żeńskiego. Występowanie mutacji jest zróżnicowane etnicznie, częściej chorobę obserwuje się w populacji Żydów aszkenazyjskich.
Brak lub niedobór enzymu 21-hydroksylazy powoduje zablokowanie syntezy kortyzolu i aldosteronu. Niedobór pierwszego hormonu prowadzi do wzrostu wydzielania przez przysadkę mózgową adrenokortykotropiny, która z kolei pobudza czynność kory nadnerczy i powoduje jej przerost.
Nagromadzeniu ulega związek 17-OH-progesteron, który na skutek braku enzymu nie może ulec dalszym przekształceniom (w efekcie tych przemian powstawać ma kortyzol). Dochodzi do nadmiernego gromadzenia się sterydów, których synteza nie jest zaburzona, co w rezultacie prowadzi do stałego i nadmiernego wydzielania androgenów nadnerczowych (testosteronu, androstendionu i DHEA-S).
W zależności od obserwowanych objawów klinicznych wrodzonego przerostu nadnerczy z niedoboru 21-hydroksylazy wyróżnia się kilka postaci wrodzonego przerostu nadnerczy z niedoboru 21-hydroksylazy. Postać klasyczna może przebiegać z utratą soli (stwierdza się całkowity brak enzymu) lub bez utraty. Postać nieklasyczna natomiast charakteryzuje się późnym początkiem, a postać kryptogenna jest bezobjawowa, wykrycie schorzenia jest możliwe jedynie na podstawie badań hormonalnych i genetycznych.
Postać klasyczna z utratą soli ujawnia się już w okresie życia płodowego, niedobory elektrolitów obserwowane są w okresie noworodkowym, nieleczone prowadzą do ciężkich wymiotów, biegunki, odwodnienia, nasilonej hiponatremii (obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi), hiperkaliemii (wysokiego stężenia potasu).
Kolejno rozwija się kwasica metaboliczna, wstrząs, a następnie dojść może do zgonu, jeśli nie wdroży się odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Ponadto współistnieją cechy związane z nadmiarem androgenów w organizmie.
Postać klasyczna bez utraty soli nie jest związana z nieprawidłowościami elektrolitowymi, objawy kliniczne zależą od stopnia niedoboru kortyzolu i nadmiaru androgenów. Występuje skłonność do obniżonego stężenia glukozy w surowicy krwi i wstrząsu. Nadmiar androgenów prowadzi do cech obojnactwa rzekomego żeńskiego o różnym stopniu nasilenia.
Objawami hiperandrogenizacji są przede wszystkim wysoki wzrost ze zwiększoną szybkością wzrastania, przyspieszenie wieku kostnego, zaburzenia proporcji ciała i przedwczesny rozwój owłosienia łonowego, pachowego, trądzik, niskie brzmienie głosu, nasilony rozwój tkanki mięśniowej oraz ogólne nadmierne owłosienie ciała.
Postać nieklasyczna objawia się później. Symptomy są różnorodne i trudne do rozpoznania. Może wystąpić przedwczesne dojrzewanie płciowe i przyspieszenie wzrastania. Postać nieklasyczna rozpoznawana u osób dorosłych związana jest z pojawieniem się hirsutyzmu, łojotoku, łysienia typu męskiego i zaburzeń miesiączkowania.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info