Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej

Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej (Statosis arteriae pulmonalis congenita) powoduje powstania nadciśnienia w prawej komorze i znacznego przerostu prawej komory. Natomiast ciśnienie w tętnicy płucnej jest prawidłowe lub obniżone.

Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej początkowo może nie skutkować żadnymi dolegliwościami, jednak z czasem pojawia się duszność wysiłkowa i mogą wystąpić objawy prawokomorówej niewydolności krążenia. Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej jest wadą serca wrodzoną bez sinicy i bez przecieku.

Objawy wrodzonego zwężenia tętnicy płucnej

Z objawów wrodzonego zwężenia tętnicy płucnej charakterystyczny jest, stwierdzany osłuchowo, szorstki szmer skurczowy (najgłośniejszy w II lub III międzyżebrzu przy lewym brzegu mostka, w fonokardiogramie mający kształt rombu). Bardzo często wyczuwalne jest skurczowe drżenie klatki piersiowej (koci mruk).

W badaniu radiologicznym stwierdzane jest powiększenie komory prawej i prawego przedsionka. Łuk tętnicy płucnej może być uwypuklony. We wrodzonym zwężeniu tętnicy płucnej charakterystyczny jest skąpy rysunek naczyniowy płuc, dający wrażenie jasnych pól płucnych.

W elektrokardiogramie występują: odchylenie osi elektrycznej w prawo, cechy przeciążenia prawej komory lub niezupełny blok prawej odnogi.

Leczenie wrodzonego zwężenia tętnicy płucnej

Leczenie wrodzonego zwężenia tętnicy płucnej jest operacyjne.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej

Małgosia K. | 2009-04-04 09:39

Ja podobnie jak Pani mam tą samą wadę.Nigdy nie przyjmowałam żadnyćh leków,nie ćwiczyłam na W-Fie,bo wysiłek fizyczny był nie wskazany.Jedyne co mogę odczuć w tej chorobie,to spuchnięte nogi,po pracy mam problem z założeniem butów.Teraz mam 30 lat i nie mam jeszcze dzieci,chciałabym wiedzieć czy z tą wadą jest możliwy poród naturalny?

Karolina | 2009-04-16 21:37

Mam 23 lat ja urodziłam naturalnie ale w wieku 18 lat.Takze mam zwezona tetnice płucna i mam problemy z oddychanie juz po malym wysilku nawet po przebiegnieciu kilku metrow dysze jakbym przebiegla z kilometr:(
Ale tak wszystko w porzadku:)

Małgorzata M | 2009-09-26 10:17

Mam mała córeczkę 2 miesięczna u której wykryto nie dawno zwężeni tętnicy płucnej i jestem przerażona jest ruchliwym dzieckiem u której nie widać obiawów choroby narazie zweżenie jest nie wielkie czy konieczne jest leczenie operacyjne?

Magda | 2009-09-29 21:09

Ja mam 21 lat i tez mam wrodzone zastawkowe zwezenie tetnicy plucnej, ale do tej pory nie odczuwalam zadnych dolegliwosci. co rok kontroluje wade i jak narazie nie ma potrzeby operacji. Pozatym jak moj kardiolog mowi, ze w tej wadzie stosuje sie walwuloplastyke balonikowa. Przezskórna walwuloplastyka płucna jest obecnie leczeniem z wyboru pacjentów z wrodzonym zwężeniem zastawki płucnej zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.

Wskazaniem do walwuloplastyki zastawki pnia płucnego jest jej zwężenie - stenoza. Początki stosowania tego zabiegu sięgają 1982 roku.

Przezskórna walwuloplastyka zastawki pnia płucnego polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika zakończonego balonikiem do prawego serca. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent leży na stole, a do jego żyły udowej w prawej pachwinie wprowadzona jest igła ze specjalną koszulką z tworzywa sztucznego. Po uzyskaniu dostępu do naczynia igła jest usuwana, a wprowadzany jest specjalny cewnik z balonikiem. Średnica balonu jest większa od pierścienia zastawki o około 30-40%.

Zabieg charakteryzuje się wysoką skutecznością. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Powikłania występują głównie u noworodków (zaburzenia rytmu, tamponada worka osierdziowego).

Wszystkie komentarze artykułu Wrodzone zwężenie tętnicy płucnej