Zapalenie tarczycy Hashimoto (wole limfocytarne, choroba Hashimoto, przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) (Thyfooiditis Hashimoto Struma lymphomatosa) należy do zapaleń przewlekłych tarczycy o podłożu immunologicznym. Zmiany chorobowe mogą równomiernie obejmować cały narząd lub ograniczają się do części tarczycy.
W swoim przebiegu początkowo jest niezauważalna, występuje niezależnie od wieku i płci, jednak częściej na ten typ zapalenia tarczycy chorują kobiety między 40. a 50. rokiem życia. W późnym okresie swojego rozwoju choroba Hashimoto prowadzi do zmniejszenia wymiarów tarczycy i jej zwłóknienia doprowadzając do przewlekłej niedoczynności gruczołu.
Choroba Hashimoto zaliczana jest do grupy zapaleń z czynnikiem autoimmunizacji. Przyczyną choroby Hashimoto jest samoutrwalana reakcja łańcuchowa, w toku której uwalniane antygeny wywołują powstanie autoprzeciwciał, powodujących uszkodzenie pęcherzyków gruczołu. Zjawisku temu towarzyszy inwazja limfocytów i komórek plazmatycznych oraz narastająca hiperimmunizacja.
Dotychczas wykryte szkodliwe przeciwciała to przeciwciała reagujące z antygenami komórkowymi, zlokalizowanymi w cytoplazmie komórek nabłonka pęcherzykowego (antygen mikrosomalny) i w jądrach tych komórek (antygen jądrowy) oraz przeciwciała wobec koloidu tarczycy, t j. przeciw wymienionej już tyreoglobulinie oraz przeciw drugiemu antygenowi koloidu, zwanym inaczej proteazą tarczycową.
Żaneta Malec
Leokadia | 2009-01-04 13:48
Mam 70 lat choruje na niedoczynność tarczycy hashimoto. leczę sie od kilku lat .w listopadzie .b r.zabrało mnie pogotowie do szpitala o wysokim ciśnieniu 240/150,i dławiącym bolu w klatce piersiowej .leżałam 11 dni pod kroplówkami .poczułam sie lepiej ,dostałam skierowanie na koronografie 2 02,nie wiem czy wytrzymam,wiek ,brak sil zero odporności niedokrwiennosc serca ccs .jeden lekarz wysyła a ,drugi odradza jestem w kropce .proszę ,pomóżcie ja jeszcze chce żyć .mój wskaźnik hormon ..15 teraz mam zapalenie krtani i męczący kaszel .dostałam antybiotyk ,ale nic mi nie pomaga ,co mam dalej robić czekam na odpowiedz leokadia.
Maria K | 2009-02-07 21:26
Leczę się EuthyroxemN z powodu ch. Hashimoto. Podczas pobierania dawek pow.45-50 mcg zauważyłam niekorzystne zmiany włosów (ich ścieńczenie, przerzedzenie) pomimo, że ogólnie czułam się b.dobrze.Endokrynolodzy ten problem traktują jako nieważny.Czy to znana zależność, czy jakiś zbieg innych czynników?
Donata | 2009-02-10 14:12
Dzień dobry!
Zdiagnozowano, po moim rocznym nacisku chorobę Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Włączono Letrox i na tym się kończy. Z Pani atrykułu wywnioskowałam, że chorobę Hashimoto można, a nawet należy leczyć. Opinia Pani jest dla mnie przekonywująca. Za to innych lekarzy endokrynologów nie. Na zadane moje pytanie odpowiedź brzmi: choroby Hashimoto nie leczy się dopóki nie wystąpią objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Z własnego doświadczenia wiem, że po wzięciu tabletki o działaniu przeciwzapalnym lepiej się czuję i wola zmniejsza się. Proszę wyjaśnić mi zatem, czy takie skojarzone leczenie byłoby skuteczniejsze?
Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo zdrowia
Donata
krzysztof | 2009-02-11 16:25
Żona od dłuższego czasu leczy tarczycę. Po wielu zmianach metod i dawek lekarstw ( podano nawet środek promieniotwórczy)otrzymuje w tej chwili eutyroks.Jest pod okresową - myślę zbyt rzadko - kontrolą endokrynologiczną.
Ostatnie ( dzisiejsze) badanie USG wykazało :
WYMIARY TARCZYCY:
prawy płat: 1 Ox7x2Omm (V4,2ml),
lewy płat: 9x5x1 8 mm (V0,4m1),
cieśń: 2 mm.
Całkowita objętość tarczycy - 4,6ml.
POŁOŻENIE: prawidłowe.
RUCHOMOSC: w normie.
ECHOSTRUKTURA MIĄŻSZU: Tarczyca o zmniejszonych wymiarach (cechy zaniku) jej miąższ
niejednorodny, hipoechogeniczny, o prawidłowych przepływach miąższowych w badaniu metodą Dopplera
kolorowego i mocy.
ZMIANY OGNISKOWE W MIĄŻSZU: W biegunie dolnym prawego płata izoechogeniczny guzek o
wym. 5x7x8mm, W biegunie dolnym lewego płata guzek w większości z cechami zwyrodnienia
torbielowatego o wym. lOx5x8mm. Wymienione guzki wykazują typ II (okołoguzkowy) przepływów w
badaniu metodą Dopplera kolorowego i mocy.
WĘZŁY CHŁONNE SZYI: obustronnie nie stwierdzono.
WNIOSKI: Cechy patologii miąższowo guzkowe. Obraz usg przemawia za chorobą Hashimoto z cechami
zaniku miąższu tarczycy.
Martwi mnie to, że pojawia się nowe schorzenie, mimo systematycznego leczenia. Czy można wykluczyć tą chorobę, jak ją leczyć?
Pozdrawiam
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info