Wole guzkowe

Wole guzkowe (Struma nodosa) jest to przerost tarczycy przez naruszenie początkowo jednolitej struktury tarczycy w obrębie zrazików i tkanki międzyzrazikowej. Prowadzi to do powstania jednego lub mnogich guzków w obrębie tarczycy. Niektóre guzki hormonalnie czynne ulegają okoleniu torebką łącznotkankową i powstaje gruczolak (adenoma).

Rodzaje guzków

W wyniku badania metodą scyntygraficzną na podstawie oceny jodochłonności guzków, wyróżnia się następujące rodzaje guzków:
guzki ciepłe - chłonące jod identycznie jak przyległy miąższ tarczycy,
guzki zimne - słabiej lub zupełnie nie wychwytujące jodu (np. rak tarczycy),
guzki gorące - wychwytujące duże ilości jodu, hormonalnie bardzo czynne, nie podlegają sterowaniu przez TSH. Guzek gorący hamuje aktywność pozostałej części gruczołu. Guzki gorące bardzo często powodują zaburzenia rytmu serca, nerwowość, wychudzenie. Podlegają czynnemu leczeniu.

Przyczyny wola guzkowego

Do przerostu tarczycy dochodzi w wyniku nadmiernej produkcji TSH (hormon tyreotropowy) przez przysadkę, w wyniku niskiego poziomu hormonów tarczycy w osoczu na skutek niedoboru jodu.

Czynnościowy obraz wola guzkowego

Wole guzkowe jako całość może wydzielać prawidłową ilość hormonów tarczycy; jest to wole guzkowe obojętne, utrzymujące ustrój w stanie eutyreozy. Do nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy dochodzi w przypadku wola guzkowego toksycznego (nadczynnego).

Diagnoza wola guzkowego

Diagnoza wola guzkowego polega na oznaczeniu stężeń hormonów, badaniu palpacyjnym i USG tarczycy stwierdzające obecność guzków w gruczole. Stwierdzenie guzka w obrębie tarczycy wymaga podjęcia dodatkowych badań różnicowych przez biopsję cienkoigłową. O ostatecznym rozpoznaniu decyduje dopiero badanie histopatologiczne.

Leczenie wola guzkowego

Leczenie wola guzkowego ze względu na niejednolitą strukturę miąższu, powinno być operacyjne, szczególnie w przypadku guzków gorących i nadczynnego wola guzkowego. W przypadku przerostu wywołanego niedoborem jodu, zaleca się choremu dietę bogatą w jod.

Leczenie farmakologiczne np. tyreoidyną daje bardzo różne wyniki, często trudne do przewidzenia.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna Harrisona", Fauci, Braunwald, Isselbacher, Wilson, Martin, Kasper, Hauser, Longo, wyd. Czelej, Lublin
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Wole guzkowe

Krystyna | 2009-05-19 13:15

Witam! wróciłam z USG.. i szok! przepisze opis badania: wymiary płatów tarczycy prawy 50x18x20mm lewy 46x15x17
Struktura miąższu niejednorodna, guzowata. w PP [płacie prawym] guz niejednorodny lity śr 15mm, podobna zmiana na pograniczu cieśni i PP śr 8mm. w PL [płacie lewym] guzki lite niejednorodne o śr 6mm i 5mm. Guzki posiadają otoczki hypoechogenne. Tchawica nie uciśnięta i nie przemieszczona. wn Struma nodosa.
------------------------------------------------------------
Bardzo proszę o rade znalazłam świetna pracę, czy można trochę zaczekać z leczeniem? nie odczuwam objawów choroby.

Krystyna T | 2009-10-22 13:59

Od kilku lat mam guzki hypoechogenne w obu płatach tarczycy, TSH -wskazuje na nadczynność ,T3,T4 - w normie,aja mam typowe objawy niedoczynności ! Czy ktoś mi to spróbuje wyjaśnić?

Basia Z | 2010-09-02 15:29

Zrobiła usg tarczycy i otrzymałam wynik :echostruktura niejednorodna w obrębie cieśni od strony płata lewego lita zmiana ogniskowa dobrze odgraniczona od otoczenia 9x7 mm, w płacie prawym zmiana ogniskowa 13x8x14mm, w płacie lewym 9x6x10, zmiany ogniskowe unaczynione obwodowo. Jestem przerażona tym wynikiem, nie odczuwałam żadnych dolegliwości.Poszukuję dobrego endykrynologa z Gdańska. Pozdrawiam Basia Z

Robercik | 2013-05-31 18:03

Bardzo polecam Klinikę w Bytomiu, jeżeli chodzi i chirurgie i leczenie tarczycy i przytarczyc nie mają sobie równych w pd Polsce.