Wodogłowie jest to stan zwiększonej objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie czaszki. Schorzenie może przebiegać bez zespołu zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego, wówczas jest stanem wtórnym, wyrównawczym, a pierwotny jest zanik istoty białej mózgu i zmniejszenie jego całkowitej objętości. Tego rodzaju wodogłowie obserwowane jest w zaniku starczym tkanki mózgowej, w porażeniu postępującym i we wrodzonych wadach ośrodkowego układu nerwowego.
Stan wodogłowia z obecnym zespołem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego zależy od mechanizmu powstania - wodogłowie zamknięte pojawia się w następstwie utrudnienia albo zahamowania krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego w obszarze układu komorowego.
Natomiast wodogłowie otwarte - komunikujące, charakteryzuje się zachowaną łącznością między układem komorowym, a przestrzenią podpajęczynówkową, ale krążenie i wchłanianie płynu mózgowo-rdzeniowego jest utrudnione albo zahamowane wskutek zmian zachodzących w samej oponie miękkiej i zarośnięcia zbiorników.
Zespół Arnolda-Chiariego
Zespół ten to również wada rozwojowa polegająca na nieprawidłowej lokalizacji pewnych struktur mózgowia, co doprowadza do ucisku na przestrzenie, w których gromadzi się i krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Zespołowi często towarzyszą inne wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego (np. przepuklina mózgowa lub rdzeniowa).
Zamknięcie wodociągu mózgu
Wskutek powstania dużych ilości komórek glejowych, najczęściej z przyczyn pozapalnych, powstaje niedrożność w obrębie wodociągu mózgu i rozwija się wodogłowie zamknięte. Ten mechanizm schorzenia jest częsty u dzieci - nieraz zaburzenia mają charakter rozwojowy i powstają w czasie życia wewnątrzmacicznego płodu. Pierwsze objawy mogą pojawić się również w wieku dojrzałym.
Wrodzone zamknięcie otworów komory IV
Niedrożność powstaje wskutek całkowitego lub częściowego zamknięcia światła tych otworów, spowodowana jest występowaniem nieprawidłowości w przebiegu rozwoju płodowego.
Guzy mózgu
W przebiegu powstawania nowych mas wewnątrz czaszki dochodzi do utrudnienia lub hamowania krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego spowodowanego przez uciskające guzy. Najczęściej do takiego stanu prowadzą rdzeniaki i guzy kieszonki Rathkego.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
W następstwie powstawania zmian zapalnych w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych pojawiają się nieprawidłowości morfologiczne w obrębie opony miękkiej, która odgrywa istotne znaczenie w krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego (podobny mechanizm może występować w krwotoku podpajęczynówkowym).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info