Wodniak podtwardówkowy jest to nagromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego pomiędzy oponą twardą i pajęczynówką. Wskutek urazu często dochodzi do przerwania ciągłości opony pajęczej, co jest przyczyną wypływania płynu i jego gromadzenia się w postaci wodniaka podtwardówkowego.
Prawidłowo nieobecna jest żadna przestrzeń pomiędzy oponą twardą, a pajęczynówką. Jej wytworzenie związane jest z następczym mechanizmem przesuwania tkanki mózgowej wskutek ucisku.
Groźny stan może występować w razie wentylowego gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego, kiedy płyn przedostaje się pod oponę twardą, a z powodu obecności mechanizmu zastawkowego nie ma możliwości jego cofania się. Wówczas ucisk na tkankę mózgową i jej przesunięcie może wiązać się z poważnymi dla zdrowia pacjenta konsekwencjami ze zgonem włącznie.
Podejrzenie obecności zmian w mózgu mogą nasuwać objawy kliniczne. Podstawowym badaniem neuroobrazującym jest tomografia komputerowa głowy, która uwidacznia ucisk i przemieszczenie mózgu przez zbiornik zawierający płyn (nieraz jest to wodniak znacznej objętości). Rozpoznanie ustala się po wykazaniu zawartości, która ma podobną gęstość w stosunku do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Tomografia komputerowa jest badaniem pomocnym w okresie od kilku godzin do około 3 tygodni od urazu. Po tym czasie zmianę można pomylić z przewlekłym krwiakiem podtwardówkowym, od którego różni się brakiem torebki i mniejszą zawartością białka (taka pomyłka nie odgrywa ważnej roli, ponieważ w obu schorzeniach postępowanie lecznicze jest identyczne). Badaniem wykazującym nieprawidłowości w przebiegu choroby jest także oglądanie dna oka, w którym wykazuje się obecność obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.
W różnicowaniu, oprócz krwiaka podtwardówkowego, należy wziąć pod uwagę zmniejszenie objętości mózgu powstałe po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych, powodujących rozsiane uszkodzenia aksonów.
Po upływie około miesiąca w obrazie tomografii komputerowej obserwowane zmniejszenie objętości mózgu może przebiegać z poszerzeniem płaszczy płynowych, co mylnie jest interpretowane jako wodniaki podtwardówkowe.
Zróżnicowanie jest w tych przypadkach konieczne (struktury mózgowia nie są przesunięte), ponieważ jedynie wodniak podtwardówkowy wymaga interwencji chirurgicznej.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info