Wirusowe zapalenie wątroby typu C (hepatitis C)

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wywołane przez wirus RNS z rodzaju Flavi. Jego okres wylęgania wynosi 2-20 tygodni. W większości przypadków do zakażenia dochodzi drogą pozajelitową, głównie poprzez przetaczanie krwi i preparatów krwiopochodnych.

Wirusowym zapaleniem wątroby typu C rzadziej można się zakazić poprzez kontakty seksualne. Czynnikiem ryzyka jest stosowanie narkotyków dożylnie, głównie przez narkomanów.

Zakażenie wirusem hepatitis C charakteryzuje się wysokim odsetkiem postępu do przewlekłej choroby oraz ewentualnej marskości.

Ostre wirusowe zapalenie wątroby można podzielić na cztery fazy. Są to: okres wylęgania, faza objawowa przedżółtaczkowa, faza objawowa żółtaczkowa, rekonwalescencja.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C w większości przypadków (90 proc.) nie daje żadnych objawów. Tak skryty charakter schorzenia sprawia, że jest on często brany za infekcję grypową.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C leczy się za pomocą farmakoterapii. Przez pierwsze 4 tygodnie codziennie podaje się w iniekcji podskórnej około 5 milionów jednostek interferonu alfa.

Przez kolejne 5 miesięcy interferon podaje się 3 razy w tygodniu. Niestety u większości chorych dochodzi do nawrotów. Trwałe wyleczenie uzyskuje się jedynie u 20 proc. pacjentów. U przewlekle chorych stosuje się interferon w kombinacji z ryboflawiną.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa