Wirusowe zapalenie wątroby typu B (hepatitis B)

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to ostra choroba infekcyjna. Rozwija się w ciągu kilku dni. Okres wylęgania wynosi 7-12 tygodni. Wirus, należący do rodzaju Hepadna, atakuje miąższ wątroby.

Hepatocyty zostają uszkodzone, przez co aktywność transaminaz rośnie. Zakażenie szerzy się drogą parenteralną oraz drogą kontaktów płciowych. Choroba dotyczy również noworodków, których matki są nosicielami antygenu. Zakażenie nie szerzy się drogą doustną.

Do osób o zwiększonym ryzyku zachorowalności należą: narkomani, homoseksualiści, heteroseksualiści, osoby korzystające z salonów tatuażu, osoby prostytuujące się, biorcy krwi, pacjenci hemodializowani, pracownicy służby zdrowia.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B

W większości przypadków wirusowe zapalenie wątroby typu B ma przebieg bezobjawowy lub skąpoobjawowy. W początkowej fazie przeważają bóle mięśniowo-stawowe, mdłości, brak apetytu oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Następnie pojawia się żółtaczka, wzrasta gorączka. Chorzy skarżą się na świąd oraz uczucie rozpierania i pełności w nadbrzuszu. W niektórych przypadkach stwierdza się powiększenie śledziony i wątroby.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B leczy się za pomocą interferony alfa. W celach profilaktycznych stosuje się globuliny z przeciwciałami anty-HBs oraz szczepionkę Engerix.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa