Wirusowe zapalenie wątroby typu A (hepatitis A)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest to ostre zapalenie miąższu wątroby. Rozwija się w ciągu kilku dni. Okres wylęgania wynosi 2-4 tygodnie. Nie zajmuje dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nie prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby lub stanu nosicielstwa. Wyjątkowo rzadko jako powikłanie występuje piorunujące zapalenie wątroby.

Wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu A należy do enterowirusów z rodzaju Picorna. Do zakażenia nim dochodzi na drodze pokarmowej. Najczęściej ma to miejsce w dzieciństwie po połknięciu pokarmu lub wody.

Do osób o zwiększonym ryzyku zachorowalności należą: narkomani, pracownicy obsługujący urządzenia kanalizacyjne, homoseksualiści.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A charakteryzuje się uczuciem ogólnego rozbicia, mdłościami, gorączką lub wymiotami. Często choroba przebiega bezobjawowo. Twardówka i skóra są zażółcone. Przedmiotowo widzi się hepatomegalię lub splenomegalię.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A leczy się objawowo. Rokowanie jest pomyślne. W celach profilaktycznych stosuje się szczepionkę Havrix 1440 o bardzo wysokiej jakości.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa