Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki jest schorzeniem o charakterze przewlekłym, przebiega ze znacznie nasilonymi dolegliwościami, prowadzącymi do upośledzenia czynności widzenia. Przyczyny tego typu zmian nie zostały wyjaśnione, część przypadków związana jest z nadwrażliwością z udziałem przeciwciał typu E, inne natomiast przebiegają ze wzmożoną aktywnością krwinek białych odpowiedzialnych za reakcje alergiczne (eozynofile).
Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki jest najbardziej rozpowszechnione w krajach o ciepłym klimacie (np. kraje basenu morza Śródziemnego) i jest domeną pediatrów, ponieważ z reguły początkowe objawy występują u dzieci, a cały proces chorobowy ulega samoistnemu wygaszeniu wraz z pojawieniem się pierwszych objawów dojrzewania płciowego.
Z wywiadu chorobowego wiosennego zapalenia spojówek i rogówki znaczenie mają informacje na temat innych chorób alergicznych występujących u pacjenta (u części chorych takie schorzenia współistnieją), a także wywiad rodzinny, który wskazuje na choroby alergiczne u innych członków rodziny.
Dodatkowym badaniem jest wykonanie wymazu lub zeskrobin ze spojówki, w których stwierdza się dużą liczbę komórek eozynofilów i mastocytów, a we łzach i w surowicy krwi podwyższoną ilość immunoglobulin (przeciwciał) klasy E.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info