Wady wrodzone macicy są to zmiany strukturalne rozwijające się w czasie życia płodowego, spowodowane genetycznymi uwarunkowaniami lub oddziaływaniem czynników środowiskowych w okresie rozwijania się kobiecych narządów układu płciowego. Wady macicy często współistnieją z wadami innych żeńskich struktur płciowych oraz z nieprawidłowościami pojawiającymi się w obrębie układu moczowego.
Prawdziwa częstość występowania tych wad nie jest znana, a podawane dane są zaniżone. Jest to spowodowane bezobjawowym przebiegiem, niewystępowaniem trudności z poczęciem i urodzeniem dziecka - wiele kobiet nie zgłasza się w związku z tym do lekarza i nie jest badanych w kierunku nieprawidłowości anatomicznych stwierdzanych za pomocą prostych badań obrazowych (np. ultrasonografii).
Wady obserwowane są z większą częstością u kobiet z poronieniami nawykowymi, istnieje bowiem korelacja z trudniejszym donoszeniem ciąży w przypadku współistnienia wad w obrębie macicy. Do wad wrodzonych macicy należą: brak (w wyniku agenezji) lub niedorozwój (hipoplazja) macicy, macica jednorożna, podwójna, dwurożna, podzielona i łukowata.
Wady macicy mogą objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, bólem, poronieniami, pierwotną niepłodnością i występowaniem powikłań okołoporodowych. Zupełny brak macicy lub zamknięcie drogi odpływu krwi miesiączkowej do pochwy manifestuje się brakiem miesiączki. Taki stan często związany jest z okresowymi napadami bólów brzucha, pojawiającymi się w regularnym odstępie czasowym.
Dolegliwości te występują we wszystkich wadach związanych z prawidłową czynnością samej macicy, a przebiegających z zamknięciem drogi odpływu. Pojawianie się miesiączek, ale rzadkich i skąpych, związane jest ze zmniejszeniem objętości macicy.
Przebiegająca w wadach tego narządu pierwotna niepłodność spowodowana jest gorszymi warunkami panującymi w macicy, które nie sprzyjają zagnieżdżeniu się zarodka, pomimo prawidłowo przebiegającego samego procesu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik.
Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia zarodka (czasem następuje to w nieprawidłowym miejscu - wówczas mówi się o ciąży pozamacicznej), to wystąpić mogą poronienia lub porody przedwczesne, co związane jest z gorszym zaopatrzeniem komórek macicy przez krew, zmniejszoną objętością lub większą pobudliwością i kurczliwością mięśniówki tego narządu. Wszystkie te nieprawidłowości mogą pojawić się w wadach wrodzonych dotyczących macicy.
U dużej liczby chorych pacjentek w ciąży występuje stan niewydolności cieśniowo-szyjkowej, dodatkowo płody wzrastają wolniej i częściej są nieprawidłowo położone. Zwiększony jest również odsetek powikłań pojawiających się w trakcie porodu i konieczności interwencji położniczej.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info