Wady rozwojowe układu nerwowego dotyczą pierwotnych zaburzeń powstałych w obrębie układu nerwowego ujawniających się już przy narodzeniu, a więc mających charakter zmian wrodzonych. Oprócz pierwotnych nieprawidłowości rozwojowych spowodowanych czynnikami genetycznymi (choroby dziedziczne), występują też często zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego związane z oddziaływaniem na płód w czasie trwania ciąży szeregu czynników szkodliwych.
Nierzadko w przebiegu niedożywienia, stanów niedotlenienia, infekcji wirusowych (np. różyczka, opryszczka) lub pasożytniczych (np. toksoplazmoza) oraz przy narażeniu na działanie czynników chemicznych w ciąży, dochodzi do rozwoju nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym.
Rodzaj zaburzeń zależny jest od etapu ciąży, w którym czynnik teratogenny zadziała oraz od długości jego ekspozycji. W trakcie różnicowania przyczyn genetycznych i środowiskowych należy wziąć również pod uwagę możliwość współistnienia obu mechanizmów pojawienia się zmian w układzie nerwowym.
Częstość występowania wad jest wysoka w porównaniu z nieprawidłowościami rozwijającymi się w obrębie innych narządów. Jest to związane ze stosunkowo długim czasem rozwijania się ośrodkowego układu nerwowego w porównaniu z innymi narządami. Ustalenie przyczyn powstawania wad nie jest możliwe nawet u połowy chorych.
Przepukliny oponowo-nerwowe mózgu i rdzenia te powstają w wyniku zaburzeń zamykania cewy nerwowej w przebiegu życia płodowego. Wskutek tego dochodzi do przesunięcia się opon i tkanki nerwowej na zewnątrz czaszki lub kręgosłupa przez ubytki powstałe w kostnej pokrywie układu nerwowego. Wady tego rodzaju mogą być dziedziczone, ale również występować w przebiegu zaniedbań środowiskowych (np. przy braku przyjmowania w ciąży kwasu foliowego). Mogą również współistnieć z innymi wadami wrodzonymi.
Nieprawidłowości cewy nerwowej należą do najczęstszych zaburzeń rozwojowych. Przepukliny mózgowe pojawiają się z reguły w okolicy potylicznej czaszki, rzadziej czołowej, przepukliny rdzeniowe natomiast w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W zależności od zawartości worka przepuklinowego wyróżnia się przepukliny oponowe (na zewnątrz przedostają się tylko struktury oponowe) lub oponowo-nerwowe (zawierają także tkankę mózgową lub rdzeniową).
W badaniu pacjenta stwierdza się występowanie guza o różnej wielkości i zmieniającego swoją objętość wraz ze zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Z objawów przepukliny rdzeniowej mogą pojawić się zaburzenia czucia, niedowłady w obrębie kończyn dolnych, w zależności od poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
W diagnozowaniu tych wad pomocna jest ultrasonografia przezciemiączkowa, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zawartości worka przepuklinowego i zamknięciu wrót przepukliny.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info