Uszkodzenie nerwu strzałkowego wspólnego

Nerw strzałkowy wspólny zaopatruje włóknami ruchowymi mięśnie prostowniki stopy (inaczej zginacze grzbietowe), a czuciowymi skórę zewnętrznej powierzchni podudzia i stopy. Nerw strzałkowy wspólny dzieli się na dwie gałęzie: nerw strzałkowy głęboki i powierzchowny.

Przyczyny powstawania uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego

W swoim przebiegu nerw strzałkowy wspólny owija się wokół szyjki strzałki i w tym miejscu leży bezpośrednio na kości. Większość uszkodzeń obserwowanych jest właśnie w tej lokalizacji.

Przyczyną ucisku lub porażenia nerwu w tej okolicy może być niewłaściwe ułożenie nieprzytomnego chorego, założenie ciasnego opatrunku gipsowego na staw kolanowy, jak również dłuższe siedzenie ze skrzyżowanymi kolanami i praca wykonywana w pozycji klęczącej (np. zbieranie truskawek, czy pokrywanie dachu).

Ponadto uszkodzenie nerwu strzałkowego może powstać wskutek złamania strzałki i zwichnięcia stawu kolanowego. Porażenie tego nerwu często obserwowane jest również w przebiegu polineuropatii o różnych przyczynach.

Objawy uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego

Odosobnione porażenie nerwu strzałkowego należy do najczęstszych uszkodzeń nerwów obwodowych. Wskutek rozwoju nieprawidłowości niemożliwe jest prostowanie (zginanie grzbietowe) stopy oraz palców w stawach podstawowych.

Zewnętrzny brzeg stopy jest obniżony. Podczas chodzenia chory jest zmuszony, wskutek opadania stopy, do nadmiernego zginania kończyny w kolanie, dlatego chód jest nazywany brodzącym albo bocianim. Pacjenci nie mogą stanąć i chodzić na pięcie.

Porażone mięśnie ulegają zanikowi (najwyraźniejszy jest zanik mięśnia piszczelowego przedniego). Odruch skokowy jest zachowany, ponieważ droga tego odruchu biegnie przez nerw piszczelowy, który nie jest uszkodzony.

Dolegliwości bólowe nie są zazwyczaj nasilone, nie stwierdza się również zaburzeń odżywczych i naczynioruchowych. Czucie na obszarze unerwionym przez nerw strzałkowy wspólny (skóra zewnętrznej powierzchni podudzia i stopy) jest upośledzone lub zniesione.

Leczenie uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego

Postępowanie w uszkodzeniach nerwu strzałkowego ma na celu przywrócenie sprawności kończyny dolnej. W tym celu stosuje się rehabilitację, pomocna jest elektrostymulacja, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, czy lasera.

Również wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wpływa korzystnie na przywracanie sprawności kończyny dolnej. Z leków stosuje się iniekcje preparatów hamujących enzym cholinoesterazę.

Lecząc porażenie nerwu strzałkowego wspólnego należy pamiętać o zapewnieniu właściwego ułożenia stopy w odpowiedniej szynie lub bucie, co zapobiega pojawieniu się przykurczów. Niezbędne jest również unikanie ochłodzenia chorej kończyny, ponieważ niższa temperatura powoduje wolniejszą regenerację włókien nerwowych.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Prof. dr med. Władysław Jakimowicz Neurologia kliniczna w zarysie Podręcznik dla studentów medycyny", pod red. Mieczysława Goldsztajna, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Neurologia praktyczna", Antoni Prusiński, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Uszkodzenie nerwu strzałkowego wspólnego

Ranny | 2013-03-03 19:47

Artykuł jest ciekawy ale niestety nie jest kompletny. Skoro najczęstrzym miejscem uszkodzenia jest okolica głowy strzałki to powinna być zamieszczona grafika z dokładnym pokazaniem przebiegu nerwu w tej okolicy. Osobiście mam watpliwości jak prawidłowo powinna przebiegac elektrostymulacja. Każda fizjoterapeutka robi to inaczej. Jedna ciągle stymuluje przez 15 minut, kolejna 3 min stymulacji 3 minuty przerwy. Ponadto jaki objaw powinien być widoczny po podłączeniu napięcia. U mnie raz zgina się paluch pod siebie innym razem zmiana umiejscowienia elektrod i paluch wygina się do góry. Cztery małe bez reakcji . ZATEM JAK PRAWIDŁOWO POWINNA PRZEBIEGAĆ ELEKTROSTYMULACJA W PORAŻENIU NERWU STRZAŁKOWEGO ???

Bożka | 2013-06-30 15:34

Usuwanie żylaków było 4 marca br.efekt beznadziejny,też mam uszkodzony nerw strzałkowy,rehabilitacja dopiero od 19 sierpnia w nodze mam mrowienie i lekka opuchlizna

Gosia | 2013-07-01 16:08

Witam serdecznie jestem ze Szczecina 12 czerwca miałam operacje na żylaki, stopa od początku najbardziej mnie bolała (kuła, rwała, piekła) i była bardzo spuchnięta - dziwne ją czułam, nie mogłam nią poruszyć. Po dwóch tygodniach opuchlizna ze stopy i nogi prawie zeszła ale ból nadal pozostał, mogę ruszać tylko palcami u stopy. Dgn. neurologa Uszkodzenie nerwu strzałkowego - mam zrobić emg i rehabilitacja.
Jak to się stało? błąd lekarza ?, tylko w Polsce jest to możliwe, że do szpitala idziesz z jedną dolegliwością a wychodzisz z całkiem inną....

Chwilowo (chyba) kulawy | 2013-09-08 20:18

Również dziękuję za artykuł za co za tym idzie i podpowiedź.
Przez trzy dni po 8 godzin na kolanach kleiłem płytki na podłodze. W pierwszym dniu na gołych kolanach ale ,że posadzka była strasznie grubo zatarta więc mnie bardzo bolały wieczorem dlatego w następnym dniu ,teraz wiem dla swojej zguby, założyłem nakolanniki.Kiedy wstałem drugiego dnia po pracy czułem ,że lewa noga mi zdrętwiała lecz pomyślałem -przejdzie.W trzecim dniu to samo.Mineła sobota,niedziela nie zegnę w górę kostki i idąc powłóczam lewą nogą (tak mówi żona) oprócz tego nic nie boli.We wtorek mój lekarz przyjmuje po południu więc idę po pracy.Na pewno guma w nakolanniku była zbyt twarda.

Wszystkie komentarze artykułu Uszkodzenie nerwu strzałkowego wspólnego