Uszkodzenie nerwu ³okciowego

Nerw ³okciowy zaopatruje miê¶nie po³o¿one poni¿ej stawu ³okciowego, na przedramieniu przede wszystkim zginacz ³okciowy nadgarstka i czê¶æ zginacza ³okciowego palców, a na rêce szereg miê¶ni odpowiedzialnych za ruchy w stawach palców. Czuciowe unerwienie dotyczy przede wszystkim ostatniego palca i po³owy palca IV oraz odpowiadaj±c± im d³oniow± i grzbietow± czê¶æ rêki.

Przyczyny uszkodzenia nerwu ³okciowego

Najczêstszymi przyczynami prowadz±cymi do uszkodzenia nerwu ³okciowego s± z³amania ko¶ci w okolicy stawu ³okciowego i zwichniêcia tego stawu. Wówczas objawy mog± pojawiæ siê bezpo¶rednio po urazie, ale nieraz zdarza siê, ¿e rozwijaj± siê nawet kilka lat po z³amaniu, co spowodowane jest uciskiem nerwu przez powstaj±c± kostninê.

Nierzadkie jest zwichniêcie samego nerwu przebiegaj±cego w jego rowku, zw³aszcza je¶li jest on p³ytki dochodziæ mo¿e do przemieszczania siê nerwu wskutek zginania przedramienia. W nastêpstwie powtarzaj±cych siê ma³ych urazów mo¿e doj¶æ do uszkodzenia (na pocz±tku pojawiaj± siê parestezje i ból w okolicy unerwionej czuciowo przez nerw ³okciowy, a pó¼niej rozwijaj± siê niedow³ady i zaniki miê¶niowe).

Powstawaniu uszkodzeniu nerwu ³okciowego dodatkowo sprzyjaj± zawody zwi±zane z silnym opieraniem siê na zgiêtym ³okciu, np. telefonistki, zegarmistrza, piekarza, krawca.

Objawy uszkodzenia nerwu ³okciowego

Je¿eli dojdzie do ca³kowitego uszkodzenia nerwu na poziomie stawu ³okciowego upo¶ledzone jest zginanie rêki i dochodzi do jej zbaczania w stronê ko¶ci promieniowej. Niemo¿liwe jest równie¿ zgiêcie IV i V palca w koñcowym stawie.

W nastêpstwie uszkodzenia nerwu ³okciowego rozwija siê tzw. rêka szponowata, szczególnie we wczesnym etapie (wskutek pojawienia siê przykurczów). U³o¿enie kciuka, palca wskazuj±cego i ¶rodkowego nie ulega zmianie, poniewa¿ unerwienie wiêkszo¶ci miê¶ni poruszaj±cych tymi palcami pochodzi od innych nerwów.

Wskutek pora¿enia miê¶ni miêdzykostnych niemo¿liwe jest przywodzenie i odwodzenia palców, szczególnie widoczne, gdy chory trzyma rêce silnie oparte na p³askiej powierzchni. Niedow³ady palca IV i V uniemo¿liwiaj± zaci¶niêcie d³oni w piê¶æ.

Ponadto przy uszkodzeniach nerwu ³okciowego obserwuje siê zanik lub os³abienie przywodzenia kciuka do palca wskazuj±cego, ze wzglêdu na zaopatrzenia miê¶nia przywodziciela kciuka przez nerw ³okciowy. Dodatkowo pora¿enie krótkich miê¶ni rêki upo¶ledza ruchy palców wykonywane podczas pisania, czy szycia.

Wraz z up³ywem czasu dochodzi do zaniku miê¶ni zaopatrywanych przez nerw ³okciowy. Zaburzenia czucia dotycz± obszaru ostatniego i po³owy przedostatniego palca wraz z odpowiadaj±c± im powierzchni± grzbietow± i d³oniow± rêki. Je¶li do uszkodzenia nerwu ³okciowego dochodzi na wysoko¶ci nadgarstka, zaburzenia dotycz± przede wszystkim ruchów palców.

Rozpoznanie uszkodzenia nerwu ³okciowego

Rozpoznanie uszkodzenia nerwu ³okciowego nie jest trudne i opiera siê na obecno¶ci objawów klinicznych potwierdzonych badaniem neurologicznym. Je¶li nie wystêpuj± symptomy zwi±zane z uszkodzeniem innych nerwów, rozpoznaæ mo¿na uszkodzenie nerwu ³okciowego o charakterze izolowanym.

Zdarza siê, ¿e podobne objawy s± sk³adow± innych zespo³ów chorobowych, w których uszkodzenia obejmuj± wiêcej struktur uk³adu nerwowego, dlatego konieczne jest wykluczenie innych nieprawid³owo¶ci.

Z badañ dodatkowych zastosowanie znalaz³a elektromiografia, która umo¿liwia ocenê stopnia uszkodzenia nerwu. Je¶li nie dochodzi do przerwana ci±g³o¶ci w³ókien nerwowych stwierdza siê zmniejszenie szybko¶ci przewodzenia. W przypadku ca³kowitego uszkodzenia nerwu ³okciowego obserwuje siê potencja³y fibrylacyjne, a regeneracja cechuje siê potencja³ami reinerwacyjnymi.

Leczenie uszkodzenia nerwu ³okciowego

Leczenie uszkodzenia nerwu ³okciowego jest najczê¶ciej zachowawcze, podobnie jak w przypadkach uszkodzeñ innych w³ókien nerwowych, zalecany jest masa¿ oraz wykonywanie ruchów biernych i czynnych.

Masa¿e i inne zabiegi fizykoterapeutyczne nale¿y wykonywaæ codziennie. Nierzadko konieczne jest usuniêcie blizny, która tworzy przeszkodê dla wyrastaj±cych w³ókien i jest powodem powstawania nerwiaków.

Z preparatów farmakologicznych w leczeniu uszkodzeñ nerwu ³okciowego podaje siê przede wszystkim preparaty wielowitaminowe (zawieraj±ce g³ównie witaminy z grupy B oraz witaminê PP), które pozytywnie wp³ywaj± na regeneracjê i funkcjê nerwów.

Leczenie postaci spowodowanej nieprawid³owo¶ciami zwi±zanymi z przebiegiem nerwu ³okciowego przez jego rowek, polega na na³o¿eniu na wewnêtrzn± powierzchniê stawu ³okciowego odpowiedniej poduszki, która przeciwdzia³a przemieszczaniu siê nerwu.

Je¶li w tej postaci uszkodzenia objawy nie ustêpuj±, zaleca siê zmianê wykonywanego zawodu, który predysponuje do rozwoju nieprawid³owo¶ci w obrêbie rowka nerwu ³okciowego.

Mariusz K³os

Bibliografia
  • "Prof. dr med. W³adys³aw Jakimowicz Neurologia kliniczna w zarysie Podrêcznik dla studentów medycyny", pod red. Mieczys³awa Goldsztajna, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Neurologia praktyczna", Antoni Prusiñski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa