Uszkodzenie nerwu kulszowego

Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem obwodowym. Na tylnej powierzchni uda dzieli się na nerw strzałkowy wspólny i piszczelowy. Ruchowy obszar zaopatrzenia obejmuje mięśnie: dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty i przywodziciel wielki uda (ostatni zaopatrywany jest wspólnie z nerwem zasłonowym).

Całkowite porażenia nerwu kulszowego widywane są rzadko. Nawet kiedy włókna są uszkodzone na udzie, przeważają objawy związane ze zranieniem nerwu strzałkowego wspólnego, natomiast niedowłady mięśni zaopatrzonych przez nerw piszczelowy są słabiej wyrażone.

Przyczyny powstawania uszkodzenia nerwu kulszowego

Przyczynami uszkodzeń nerwu kulszowego mogą być rany cięte i postrzałowe, złamania w obrębie miednicy i kości udowej, guzy miednicy oraz ucisk główki płodu podczas porodu. Porażenia nerwu kulszowego mogą być również następstwem niewłaściwie wykonywanych wstrzyknięć domięśniowych leków do pośladka.

Objawy niedowładów obserwowane są wówczas bezpośrednio po wstrzyknięciu, a dolegliwości bólowe pojawiają się z reguły nieco później. Niekiedy, gdy lek podano w okolice nerwu kulszowego, objawy rozwijają się dopiero po kilku godzinach lub dniach (zaburzenia obserwuje się przeważnie w zakresie unerwienia nerwu strzałkowego wspólnego).

Objawy uszkodzenia nerwu kulszowego

Wskutek uszkodzenia pnia nerwu kulszowego powstaje porażenie wszystkich mięśni stopy i palców oraz zginaczy stawu kolanowego. Chód jest znacznie upośledzony. Chory wysoko unosi kończynę dolną z powodu opadania stopy. Odruch skokowy jest zniesiony, a kolanowy zachowany.

Zaburzenia czucia stwierdza się na zewnętrznej powierzchni kończyny dolnej i na całej stopie, z wyjątkiem niewielkiego obszaru na przyśrodkowej powierzchni stopy (okolica ta jest bowiem unerwiona przez włókna nerwu udowo-goleniowego). Po uszkodzeniu nerwu kulszowego często występują zaburzenia odżywcze, naczynioruchowe oraz dolegliwości bólowe.

Leczenie uszkodzenia nerwu kulszowego

Postępowanie zachowawcze przy uszkodzeniach nerwu kulszowego polega przede wszystkim na stosowaniu masażów oraz wykonywaniu ruchów czynnych i biernych. Pomocne są również metody wykorzystujące elektrostymulację, ultradźwięki, czy laser.

Terapia ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji nerwu kulszowego, co często wymaga długotrwałego leczenia, nieraz nie uzyskuje się całkowitego ustąpienia niedowładów.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Prof. dr med. Władysław Jakimowicz Neurologia kliniczna w zarysie Podręcznik dla studentów medycyny", pod red. Mieczysława Goldsztajna, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych", E. i A. Szczeklik, wyd. PZWL, Warszawa

Komentarze Uszkodzenie nerwu kulszowego

Paula | 2012-07-10 23:16

To samo dotknęło mojego mężą. Niby tylko lekarze mieli wyciąć jakąś galarete z pod kolana(co sie później okazało nie było to groźne, ani nie było przyczyną braku czucia w stopie). przy cięciu najprawdopodobniej uszkodzili nerw kulszowy a ten pociagnął za soba reszte. przez to wszystko nie ma czucia w stopie ani nie moze ruszać palcami. a na skierowanie na rehabilitacje czekalismy dobry miesiac! teraz jest juz w szpitalu na rehabilitacji a co to da?? nie wiemy
mam nadzieje że po tym wszystkim wróci czucie i bedzie mógł chodzić bez kul.

Ramzes | 2012-07-21 10:07

Moja historia z porażeniem nerwu kulszowego jest bardzo długa. Od 2010 r ( śród operacyjnie przy wymianie sztucznej panewki endoprotezy stawu biodrowego doszło do porażenia nerwu kulszowego. Stopa całkowicie opadała , bardzo bolała, piekła . Dostawałam Gababpentynę przez siedem miesięcy, Tramal. Cierpienie nie do opisania. Problem ten przesłonił przyczynę tego porażenia. W czasie zabiegu nie anatomicznie założono panewkę doszło do zrotowania, i złamane zostały kości miednicy: kulszowa, łonowa no i też część kości udowej- krętarz mniejszy. Ortopeda po czasie stwierdził * że nie zauważył tych złamań* Obecnie stopa rusza się, ale niestety nie jest dobrze. Trzeba operować miednicę . Koszmar taki zgotował mi * dobry Ortopeda* w *Dobrej Klinice *. Z osoby samodzielnej, aktywnej stałam się uzależniona od osób drugich. i CO JA MAM ZROBIĆ?

Mirek | 2012-08-03 13:45

W moim przypadku pierw czułem ból od lewego pośladka wzdłuż tylnej części nogi aż do małego palca. Po trzech tygodniach od nowa uczyłem się chodzić ,ból rwący się uspokoił ,Mam wciąż problemy z chodzeniem.Boli mnie zaraz środkowa tylna część łydki , kuleję i wciąż mam uczycie zdrętwienia lewej dolnej części stopy ,bocznej i od góry gdzie czuję mrowienie i środkowa górna część stopy jest ciągle podpuchnięta raz więcej lub mniej i widać często małe fioletowe żyłki.Tydzień temu ból w tej stopie nieco się zmniejszył - sprawdzam przez dotyk palcem ręki ,a neurochirurg powiedział że widzi poprawę więc na razie nie wysyła mnie na operację. Powiedział że dysk się wylał między L4 a L5 ale tylko dotyka nerw.Cierpię od początku Maja 2012.

Beata | 2012-08-18 17:15

Beata
Dwa tygodnie temu podczas operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego prawej nogi mojej mamie nastąpiło uszkodzenie nerwu udowego i strzałkowego nogi lewej. Mama nie porusza nogą, teraz dołączył do tego ból. Lekarze odpowiedzialni za operację twierdzą, że nie wiedzą, co takiego się stało i umywają ręce. Mama po dwóch tygodniach została przeniesiona na oddział rehabilitacji. Jestem załamana. Nie wiem, czy rehabilitacja będzie pomyślna i czy mama będzie sama mogła się poruszać.
Wracając do przyczyny niedowładu, prawdopodobnie powstał on na skutek niewłaściwie podanego znieczulenia w kręgosłup, lub jak próbował mi to wyjaśnić jeden z anastazjologów, na skutek gwałtowngo ruchu chorą podczas zabiegu.
Lekarze umywają ręce a mama jest przykłuta do łóżka.

Wszystkie komentarze artykułu Uszkodzenie nerwu kulszowego