Ureterocele

Ureterocele to torbielowate zakończenie ujścia moczowodu. Ureterocele ekotopowe współistnieje z wadą podwójnego układu moczowodowego, jego ujście jest zazwyczaj szpilkowato zwężone i utrudnia odpływ z moczowodu, co skutkuje poszerzeniem górnych dróg moczowych. Ureterocele proste zawsze dotyczy moczowodu pojedynczego.

Objawy ureterocelów

W zależności od wielkości zmiany schorzenie może powodować zastój moczu w obrębie segmentu nerkowego lub ucisk na ujście moczowodu położonego po stronie przeciwległej, co również skutkuje zastojem moczu lub jego wstecznym odpływem.

W przebiegu ureterocele pacjenci skarżą się na bóle brzucha i nawracające zakażenia układu moczowego. W niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju uogólnionych infekcji moczopochodnych, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Rozpoznanie ureterocelów

Objawy kliniczne ureterocelów występujące u pacjentów skłaniają do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, która ma na celu znalezienie przyczyny pojawienia się symptomów chorobowych.

Niezbędne w tym kierunku jest wykonanie badań obrazowych: ultrasonografii, urografii i uretrocystografii mikcyjnej. Wykazanie torbielowatego zakończenia ujścia moczowodu lub stanów z tym związanych, potwierdza rozpoznanie ureterocele.

Leczenie ureterocelów

W nagłych przypadkach ureterocelów , kiedy u pacjentów stwierdza się cechy zastoju i zakażenia konieczne jest wykonanie nefrotomii przezskórnej lub rozcięcia ureterocele przez cewkę moczową, w celu umożliwienia swobodnego odpływu moczu.

Po przeprowadzeniu nacięcia zmiany może dojść do powstania powikłania pod postacią odpływu pęcherzowo-moczowodowego i rozwoju konsekwencji związanych z tym stanem.

W takich przypadkach, po uzyskaniu poprawy klinicznej u dziecka, konieczne jest w drugim etapie leczenia, zrekonstruowanie dróg odprowadzających mocz. W tym celu wykonuje się usunięcie uprzednio naciętego ureterocele, przeszczepianie obu bliźniaczych moczowodów z odtworzeniem ściany pęcherza moczowego lub inne zabiegi mające za zadanie odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych i czynnościowych w drogach moczowych. Niekiedy skuteczne bywa leczenie przeciwodpływowe metodami endoskopowymi.

Rokowanie w ureterocelach

W zależności od stopnia zaawansowania ureterocelów, które skutkują różnym nasileniem zaburzeń czynności układu moczowego, rokowanie w ureterocele jest różne.

Niebezpieczne mogą okazać się przypadki wymagające pilnego działania chirurgicznego, kiedy u pacjenta dochodzi do rozwoju zakażenia i jego uogólnienia na cały organizm. Stany te, wraz z wtórnym zastojem moczu, są związane z nieco gorszym rokowaniem.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin